tieke betekenis toegekend dan de middenklasse. Die bevond zich echter in een comfortabele centrumpositie waardoor ze zowel met de lagere groepen als met de elites tijdelijke coalities kon aangaan.Toen Karei v in 1515 als nieuwe graaf in Gent zijn intrede deed waren de verwach tingen nog hoog gespannen. Maar korte tijd later was vooral bij de corporatieve middenklasse de ontgoocheling groot. De weverij kwam in 1515 in opstand, tot verbolgenheid van Karei en zijn entourage. Daarna kwam het in 1539-1540 tot een grote opstand. De derde belangrijke protest beweging in het zestiende-eeuwse Gent was in 1566: de Beeldenstorm. De deelnemers aan de Beeldenstorm werden zwaar gestraft. Alleen in Gent al werden 64 mensen veroordeeld. Van de gestraften behoorde minstens 45 procent tot de corporatieve middenklasse. Door de middenklasse grondig te transformeren is de centrale overheid er uiteindelijk in geslaagd het stedelijk republi canisme uit de Gentse samenleving te bannen. J. Monballyu schreef en stuk over heksen, hun buren en hun vervolgers in de Leiestreek. Hij geeft een sociale benadering van de heksenprocessen te Olsene en Dentergem. Daar werden tussen 1660 en 1668 zeven heksenprocessen gevoerd, waarvan er twee eindigden met de vuurdood, twee met verbanning, één met vrijlating maar wel betaling van de proceskosten, twee op een feitelijke buitenvervolgingstelling en één op overlijden in de gevangenis. Alle vervolgden hadden zich door asociaal gedrag onmogelijk gemaakt in hun leefgemeenschap, in de moeilijke leefomstandig heden van die tijd waren sommige buren bereid om hen in eigen belang slachtoffer te maken. Ze klaagden hen aan bij het gerecht dat gretig op de aanklachten inging omdat veel rechters ervan overtuigd waren dat ook zijzelf slachtoffer waren van hun hekserij. Alle beklaagden ontken den. Pas na dagenlange, pijnlijke ondervragingen gaven sommigen de feiten toe waarvoor zij terecht stonden. Als zij buiten de folterkamer hun bekentenissen gestand hielden werden ze verbrand, trokken ze de bekentenis in, dan werden ze verbannen. Twee hielden tot het laatst hun verdediging vol en verloren daardoor hun hele fortuin. De heksenprocessen in Olsene waren het gevolg van louter lokale spanningen en invloeden, ze zijn niet opgezet door kerkelijke of wereldlijke overheden. De heksenadvocaten en de Raad van Vlaanderen in Gent namen geen enkele maal zelf het initiatief tot vervolging, maar hielden de vervolgingen ook niet tegen. Ze zorgden er wel voor dat de in die tijd geldende beginselen van een behoorlijke strafrechtsuit oefening werden gevolgd Medical HistoryEngels tijdschrift voor de geschie denis van de medische wetenschap en aanver wante vakgebieden (juli 2004) biedt onder andere het artikel 'See One, Do One, Modify One: Prostate Surgery in the 1930s', van S. Wilde. Het blijkt dat het vertrouwen van het publiek in ver kopers van medicijnen (apothekers en drogisten) vaak niet gerelateerd is aan het vertrouwen in chirurgen die een ingreep verrichten en de medicijn voorschrijven. Beperkingen op intro ductie van nieuwe medicijnen in Amerika rond 1930 gingen gepaard met wijdverspreide ver dachtmakingen wat betreft zakelijke motieven van de apothekers. De chirurgen bleven buiten schot, zij waren vrij elke chirurgische ingreep toe te passen die zij nodig vonden of prefereerden. Dit artikel onderzoekt hoe chirurgen in Noord- Amerika, Engeland en Australië kozen tussen behandelwijzen bij 'prostatic obstruction', veel voorkomend bij oudere mannen. De behandel wijze blijkt te variëren van arts tot arts. Gegevens voor het artikel komen uit twee medische dag boeken van Australische urologen, die in de jaren 30 en 40 studiereizen in Noord-Amerika en Engeland maakten. De dagboeken werpen licht op de besluitvorming van chirurgen bij de ver schillende behandelwijzen. Verder van R. Sallares e.a. 'The Spread of Malaria to Southern Europe in Antiquity: New Approaches to Old Problems'. De ontdekking in het laatst van de negentiende eeuw dat malaria veroorzaakt werd door protozoan parasieten, overgebracht door muskieten, leidde tot flinke speculaties over de geschiedenis van malaria in de oudheid. Dat malaria een belangrijke reden was voor degeneratie van het morele karakter van de oude Grieken was al achterhaald. De uitbanning van 156 Aanwinsten ruilverkeer

Zeeland | 2004 | | pagina 34