Boekbesprekingen Zeeland - Van Toen en Nu. Deel i: Bewegend Zeeland. Redactie: Liesbeth van der Doe-van der Geest, Aad de Klerk, Roelof Koops, Siebrand Krul, Peter Sijnke. Beeldredactie: Katie Heyning. Fotografie: Mechteld Jansen. Tekst: Jan van Damme. ISBN 90-400-1636-4. Uitgeverij Waanders, Zwolle, 2004. Prijs: 3,50 (volgende delen: 4,50). www.zeelandvantoenennu.nl. Tussen 1996 en 1998 verscheen bij uitgeverij Waanders Ach Lieve TijdZeeland, een reeks van negentien katernen waarin twintig eeuwen Zeeuwen en aspecten van de gewestelijke geschiedenis werden behandeld. De reeks was kennelijk een succes. Waanders is nu een nieuwe serie gestart: Zeeland - Van Toen en Nu. In zestien maandelijkse afleveringen zal de historische achtergrond van telkens één opvallend thema uit het erfgoed van de provincie aan de orde komen. Elk deel zal 24 bladzijden tellen (het eerste deel telt nochtans 29 bladzijden, als men de drie bladzijden voorwoord en het overzicht van de zestien afleveringen buiten beschouwing laat). De lezer die alle afleveringen aanschaft, zal uiteindelijk een 'uniek naslagwerk' van 392 blad zijden met 850 illustraties bezitten, zo meldt de brochure die de reeks aan de man moet brengen. De verhouding tussen het aantal bladzijden en het aantal afbeeldingen, alsook het formaat hiervan, maakt duidelijk dat Van Toen en Nu op hetzelfde concept is gebaseerd als Ach Lieve Tijd: het beeldmateriaal neemt de belangrijkste plaats in. Het vouwblad dat ter gelegenheid van de start van deze uitgave is verschenen, meldt dat behalve het bekende erfgoed ook verrassende, onbekende sporen van het Zeeuwse verleden zullen worden behandeld. Deel 1 maakt dit inderdaad waar. In vogelvlucht worden zestien plaatsen behandeld die de geschiedenis van de mobiliteit in Zeeland illustreren. Bekende plekken, zoals het wegcafé De Rode Leeuw aan de rijksweg A58, de stoom tram Goes en het vliegveld 'Haamstede', worden afgewisseld door onopvallende curiosa, zoals het voormalige tramstation Pyramide en een Peugeot-uithangbord in Uzendijke, het wacht lokaal voor de tram in Heille en een ANWB-weg- wijzer in Philippine. Men verwacht dus geen afgeronde geschiedenis van verkeer en vervoer in de provincie; zowel de reeks als geheel als iedere aflevering afzonderlijk bieden slechts capita selecta. De tekst bestaat uit een korte beschrijving van de geselecteerde objecten en de veelal uitvoerige bij schriften van het beeldmateriaal, die doorgaans goed duidelijk maken wat er te zien was en is. De meeste afbeeldingen, waaronder veel historische foto's en documenten, zijn gedateerd. De afdruk- kwaliteit is uitstekend. Wel schiet hier en daar de verantwoording tekort, bijvoorbeeld op blz. 8, 10, 11, 15 en 17, waar de historische afbeeldin gen om onduidelijke redenen niet gedateerd zijn. Ook verduidelijken sommige bijschriften ondanks de uitvoerigheid niet echt goed wat er te zien is. Zo wordt op blz. 8 in tekst en bijschrift tamelijk uitvoerig ingegaan op het Brigdamse kerkenpad bij Middelburg, waarbij verwezen wordt naar de opgenomen negentiende-eeuwse kaart. De lezer weet echter na lezing nog niet waar op de kaart het kerkenpad eigenlijk te zien is. Ook zal slechts een enkeling kunnen zien 'dat het paadje oorspronkelijk twee keer zo lang was als nu'. Ligging en lengte van het pad worden pas duide lijk wanneer je er een moderne topografische kaart bijhaalt. De tekst sluit hier niet goed aan bij de illustratie. Soms worden de oude en de nieuwe situatie naast elkaar afgebeeld, en ook dat levert verrassende plaatjes op, zoals dat van de stoomwatertoren van Burgh-Haamstede, die later vrijwel onherken baar tot woonhuis is verbouwd. Mooi zijn ook de twee opnamen van het Kanaal door Walcheren op blz. 16, die op hetzelfde punt zijn gemaakt, de eerste rond 1870 bij het graven, de tweede thans. De meeste afbeeldingen zijn functioneel, al glijdt de keuze een enkele keer af tot het wat sentimentele niveau van een toeristische brochure. Voorbeelden daarvan zijn blz. 8 (foto paardentram) en blz. 25, waar een paginagrote maar volstrekt nietszeggende foto van de stoom- 158 Boekbesprekingen

Zeeland | 2004 | | pagina 36