'lek legghe in om mijn ghewin.'1 Reclame voor Zeeuwse Loterijen in de zestiende en zeventiende eeuw Drs. Nienke de Bruijn studeerde in 2000 afols kunsthistorica aan de Universiteit Utrecht. Haar afstudeeronderzoek betrof de gebruikte publiciteitsmiddelen voor historische Noord-Nederlandse loterijen. Momenteel werkt zij als cultuurhistorisch medewerker bij Bezoekerscentrum Ron Dom te Utrecht. 'Meer kans, meer geld in de Staatsloterij', 'De Nationale Postcodeloterij: 38 goede doelen kijken uit naar uw deelname!'. Dagelijks worden we aangespoord tot het kopen van loten voor weer een nieuwe loterij. Zoals bij de verkoop van elk product speelt publiciteit ook bij lote rijen een cruciale rol. Via diverse media wordt getracht een zo groot mogelijk publiek te bereiken. Dergelijke publiciteitscampagnes zijn lang niet zo modern als ze lijken. Voor de eerste loterijen in de Nederlanden, die rond het midden van de vijftiende eeuw plaatsvonden, werd al fervent reclame gemaakt. Met succes: de basis van de moderne loterij, die niet meer weg te denken valt uit de hedendaagse samen leving, werd toen al gelegd. In dit artikel wordt dieper ingegaan op de loterij cultuur zoals die in de zestiende en zeventiende eeuw in Zeeland bestond. De nadruk ligt hierbij op de publiciteitsmiddelen die werden ingezet om de Zeeuwse loterijen aan de man te brengen. Allereerst wordt kort een beeld geschetst van ontstaan en ontwikkeling van de loterij in de Nederlanden. Aan de hand van twee grootse zeventiende-eeuwse loterijen wordt vervolgens de gang van zaken rond de Zeeuwse loterijen in het algemeen, en de publi citeit in het bijzonder, toegelicht. Hierbij wordt een vergelijking getrokken met andere Noord- Nederlandse loterijen. Gedurende de zestiende en zeventiende eeuw waren er in Zeeland ongeveer vijfentwintig loterijen gepland. Van slechts acht staat vast dat ze daadwerkelijk hebben plaatsgevonden. Bij veel loterijen is sprake van fragmentarische over levering van informatie: er zijn echter twee uitzonderingen. In 1611 organiseerde het stads bestuur van Arnemuiden een loterij ten bate van het plaatselijke weeshuis. De opbrengst van de andere loterij, die in 1662 plaatsvond, was bestemd voor het armkinderhuis te Hulst. Naar aanleiding van resterend publiciteits materiaal worden ook alle middelen die bij andere loterijen werden ingezet, behandeld. De loterij: ontstaan en ontwikkeling De basis van de hedendaagse loterij werd gelegd in het dertiende-eeuwse Brugge. Hier gebruikte men lotingen om op eerlijke wijze marktplaatsen te vergeven; een eeuw later werden ook bepaalde stadsambten verloot. Door handelscontacten met diverse steden verspreidde dit fenomeen zich snel door de Nederlanden. De lotingen werden voor een breed publiek interessant toen men naast ambten ook prijzen als geld en zilveren voorwerpen kon winnen. Hierdoor kreeg het geheel een commercieel karakter: de loterij was geboren. In 1444 vonden in Sluis en Utrecht de eerste echte loterijen plaats. Werden de eerste loterijen louter door stadsbesturen georganiseerd, vanaf het tweede kwart van de zestiende eeuw deden ook kerken en charitatieve instellingen er hun voordeel mee. Het gokspel werd snel popu lair bij het Nederlandse volk. Er ontstond een bloeiende loterijcultuur, waaraan echter in 1615 door de gespannen politieke en religieuze situatie abrupt een einde kwam. Na de synode van Dordrecht werden strengere regels ingevoerd, die ook voor het loterijwezen gevolgen hadden. Daarnaast beheerste de strijd tussen de remon stranten en contraremonstranten de Nederlandse samenleving in die mate, dat de loterijen naar de achtergrond verdwenen.2 Pas aan het einde van de zeventiende eeuw was er sprake van een opleving. De omvang van deze loterijen was echter niet te vergelijken met die van rond 1600. Kleinere particuliere verlotingen werden steeds populairder. Het verbod om meerdere loterijen tegelijkertijd plaats te laten vinden, werd opge heven, wat chaos veroorzaakte. Pogingen om de gang van zaken te structureren, slaagden pas in 1726 toen de Generaliteytsloterij werd opgericht, de voorloper van de huidige Staatsloterij.3 De loterij in Zeeland Direct na het ontstaan van de loterij brak in de Zuidelijke Nederlanden een enorme gekte los. Sluis organiseerde tussen 1444 en 1450 vijf loterijen. Brugge was echter de onbetwiste koploper; alleen al tussen 1445 en 1500 werden er ongeveer dertig loterijen georganiseerd.4 Reclame voor Zeeuwse loterijen 125

Zeeland | 2004 | | pagina 3