m X ^ÜÜÜOÜi i i i yirlil' 13.4 complete exemplaren te vinden, waaronder een tweetal voor de Hulsterse loterij van 1662 (zie fig. I).8 Het zijn tevens de enige overgebleven voorbeelden van een Zeeuwse loterijkaart; van een Middelburgse kaart uit 1596 resteert slechts een gedeelte. Uit de archieven is gebleken dat ook voor de Arnemuidense loterij (1611) en voor een Middelburgse loterij voor de schutterij Sint- Joris (1554) dergelijke kaarten zijn gemaakt. fende stad afgebeeld. Op sommige prenten is ook een korte aankondiging van de loterij gedrukt." De loterijprent van Hulst wijkt in enkele opzichten af van de standaard. De afbeelding toont een loterijtrekking. Er is een man afgebeeld, die op een stoel zit. Aan weerszijden van hem staat een mand; in de ene mand zitten de loten, in de andere een klein aantal briefjes met prijzen en veel lege briefjes, de zogenaamde nieten. De man houdt in de ene hand een lot, in de andere een prijs of een 'niet'. De lotbriefjes waren niet voor zien van een lotnummer; iedere deelnemer bedacht een rijmpje of spreuk, een zogenaamde proos, die op het lot werd geschreven. De prozen varieerden van een eenvoudige naamsvermelding tot korte rijmpjes als: 'Alst Godt behaecht, beter benijt dan beclaecht' en: 'lek legghe in om mijn ghewin'.12 Bij ieder verkocht lot werd de proos geregistreerd. Tijdens de trekking, een openbare gebeurtenis met een feestelijk karakter, werd van ieder getrokken lot de proos voorgelezen, of er nu een prijs op viel of niet. Op het tweede gedeelte van de loterijkaart kon men de te winnen prijzen zien. Potentiële deelnemers uit verre oorden konden zich zo een beeld vor men van de waardevolle prijzen. Op de Hulsterse kaart zijn deze, zoals gebruikelijk, afgebeeld zoals ze werden tentoongesteld, als op de planken van een kast (zie fig. 1). De hoofdprijzen zijn op de bovenste plank afgebeeld, de kleinere prijzen op de overige planken. Helemaal onderaan is een lange rij zilveren lepels te zien. Figuur 1 Loterijkaart voor de Hulsterse weeshuisloterij van 1662. Atlas van Stolk, Rotterdam. Uit eerder onderzoek is gebleken dat de loterijkaarten een standaardopbouw hadden.9 Over het alge meen bestonden de aankondigingen uit drie onderdelen, die aan elkaar geplakt werden. Het eerste onderdeel werd gevormd door de zoge naamde loterijprent, waarop veelal de reden voor het organiseren van de loterij werd afgebeeld, zoals een noodlijdend gasthuis of een dorps- brand.10 Bovenaan de afbeelding zijn gewoonlijk twee wapenschilden te zien: dat van de stad waar de loterij werd gehouden en dat van het regeringsgebied waaronder deze stad viel. Zo kon iedereen die de trekking wilde bijwonen, zien waar hij moest zijn. Vaak werd ter verduidelijking ook nog een banderol met naam van de betref- Ten slotte was er nog een tekstgedeelte. Hierin werd de aanleiding van de loterij vermeld, evenals het reglement en een opsomming van de te winnen prijzen. Uiteraard werden ook de kosten van een lot, de inlegtermijn en de trekkingsdata weerge geven. De tekst begint vaak met een kop waarin de loterij wordt aangekondigd. Op de loterijkaart van Hulst luidt deze: 'Loterie, van yder Lot ses Stuyvers den inlegh. Voor het Arm Kinder-Huys der Stadt Hulst'. Het tekstgedeelte van de Middel burgse loterijkaart uit 1596 komt grotendeels overeen met de standaard.13 De opbrengst van deze loterij was bestemd voor de bouw van een weeshuis en een gasthuis. De inleidende tekst meldt dat de stad Middelburg te kampen had met veel arme, oude en zieke inwoners, waardoor de bouw van de genoemde instellingen noodzakelijk was. Na de inleiding volgt een opsomming van de prijzen. Bij de Middelburgse loterij was er tevens een bijzondere voorwaarde 'X er: A nnnnnn 1 ÉÉSriS-sj;: Reclame voor Zeeuwse loterijen 127

Zeeland | 2004 | | pagina 5