voor deelname; men tolereerde geen prozen die onbehoorlijke taai bevatten. De kosten van een lot bedroegen zes stuivers; wie zes loten ineens kocht, kreeg het zevende gratis. Om belangen verstrengeling te voorkomen, werden bewoners en leiding van het weeshuis uitgesloten van deel name. De medewerkers van de loterij moesten bovendien door middel van een eed beloven geen bedrog te zullen plegen. De trekking van de Middelburgse loterij moest plaatsvinden vanaf I september 1596 en ging dag en nacht door. Komt dat zien! Voor iedere loterij werden collecteurs aangesteld; zij verkochten de loten en registreerden hoeveel er verkocht werden en aan wie. Vaak waren er tientallen collecteurs, verspreid over een groot gebied. Bij alle collecteurs hing een loterijkaart op de deur, zodat iedereen kon zien waar de loten te koop waren. Ook bij andere medewerkers van de loterij en op belangrijke plaatsen als stadspoorten, marktpleinen en stadhuizen hingen aankondigingen. Het doel van de loterij was zo veel mogelijk loten te verkopen; de loterijkaart was daarom toegankelijk voor een groot publiek. De afbeeldingen waren bedoeld om de aankon diging zo aantrekkelijk en opvallend mogelijk te maken, maar ook om analfabeten te informeren over een geplande loterij. De kaarten werden in grote oplagen gedrukt en daarna in een groot gebied verspreid (zie tabel). Een onderzoek uit 1862 van G.A. Fokker naar de Middelburgse loterij (1554) van de schutterij Sint-Joris biedt waardevolle informatie.14 Hieruit blijkt dat ook de aankondiging voor deze loterij ten minste één afbeelding bevatte. De rekeningen van de loterij vermeldden dat Gysbrecht de schilder betaald werd voor het ontwerpen van de loterijkaart.15 Het gaat om een houtsnede, zoals blijkt uit een andere uitgavenpost.16 De loterij kaart was in een zeer uitgestrekt gebied te zien, onder andere in Zeeland, Holland, Gelderland, Utrecht, Brabant, Vlaanderen, Henegouwen en Artois.17 Er werden 6000 exemplaren van de kaart Overzicht resterend publiciteitsmateriaal Zeeuwse loterijen Plaats Jaartal Aanleiding loterij Publiciteitsmateriaal Verspreidingsgebied Oplage Arnemuiden 1611 Bouw wees- en gasthuis 1. Loterijkaart (verloren gegaan) 2. Nadere notificatie 3. Trekkingslijst Zeeland, Holland, Utrecht, Antwerpen 1. 1000 ex. 2. onbekend 3. 150 ex. Arnemuiden 1676 Herstel hervormde kerk 1. Biljet 2. Nadere notificatie 3. Lijst met prijzen West-Friesland, Holland, Brabant, Zeeland, Vlaanderen Onbekend Hulst 1662 Bouw weeshuis 1. Loterijkaart 2. Nadere notificatie Zeeland, Holland, Gelre, Limburg, Vlaanderen, Brabant, Friesland 1. Onbekend 2. 300 ex. Middelburg 1554 T.b.v. Schutterij Sint-Joris Loterijkaart (verloren gegaan) Noordelijke Zuidelijke Nederlanden 4000 ex. Middelburg 1596 Bouw wees- en gasthuis Loterijkaart (tekstgedeelte bewaard gebleven) Onbekend Onbekend Middelburg 1677 T.b.v. Bank van Leening Pamflet Onbekend Onbekend Vee re 1662 T.b.v. de armen Pamflet Onbekend Onbekend Vlissingen 198 1695 Stadsherstel ft bouw kruitmagazijn Reclame voor Zeeuwse Pamflet loterijen Zeeland, Holland, Utrecht, Brussel, Antwerpen Onbekend

Zeeland | 2004 | | pagina 6