woord 'alsof te gebruiken. Dit zo levensechte reisverhaal berust namelijk op verbeelding. Hans Warren heeft nooit een Solex bezeten, hooguit in zijn nachtmerries. Hij is nooit in Algerije geweest, behalve dan in zijn dromen. Al die authentieke details zijn verzonnen. De prachtig opgeroepen landschappen zijn de landschappen van Hans' ziel. Met zijn fantasie toverde hij er, bijvoorbeeld in dit verhaal, complete landen bij. De realiteit die hem omringde, bleek er vooral een meester in hele gebieden wég te toveren. Het Zeeland van Hans Warren, we kunnen er niet omheen, is weggevaagd. Alle gebieden die hij als jongen, als jongeman bezocht, zijn verdwenen. Nog geen drie ontploffende kerncentrales hadden zo'n verwoesting kunnen aanrichten als de krachten die Zeeland, flans Warrens dierbare Zeeland sinds 1945 hebben geteisterd. Niets is er over van de vele natuurterreinen waarin hij het vogelleven bestudeerde, een nieuwe plant ontdekte, fossiele schelpen zocht en zoveel inspiratie vond. Op die manier zijn de tientallen artikelen die hij aan de Zeeuwse natuur wijdde, de honderden gedichten die zich afspelen in z'n Bevelandse paradijs achteraf óók een ongrijpbaar droombeeld geworden, een onbereikbaar sprookje. Al die schatten, al deze toevluchtsoorden ontvielen hem, het is denk ik het grootste drama van zijn leven geweest. Zijn eerste boek, de inleiding dateert van 8 augustus 1941, had over De Kaloot moeten gaan. Opus twee, ook nooit verschenen, had als titel Van Scheldestromen. Laten we zuinig zijn op wat we nog wél hebben. Op dat laatste hoekje Kaloot bijvoorbeeld, met geen geld te betalen. De wereld heeft immers maar één Westerschelde en al duizend container havens. Het handschrift van het boek over De Kaloot, rust voortaan hier in Middelburg, achter de onneembare muren, de ondoordringbare deur van de kluis onder de Zeeuwse Bibliotheek. Waarom heb ik ervoor gekozen Hans' papieren nalatenschap, zijn manuscripten, zijn schilderijen, zijn tekeningen, zijn correspondentie juist aan de Zeeuwse Bibliotheek te schenken? We hebben het hier nu allemaal bij elkaar, vanaf dat eerste boek over De Kaloot tot en met zijn laatste dichtbundel Een stip op de wereldkaart. Alle getuigenissen dat Hans Warren heeft bestaan, bijna letterlijk vanaf de geboortekreet in het huis aan de Borsselse zeedijk tot en met de laatste snik in het Goese ziekenhuis. Waarom de Zeeuwse Bibliotheek? Achteraf kan ik er allerlei logische argumenten voor aanvoeren. Ik kan bijvoorbeeld de levendige, prettige, publieks vriendelijke Zeeuwse Bibliotheek vergelijken met het Letterkundig Museum, een andere kandidaat. Het Letterkundig Museum is jammer genoeg een museum van het treurigste soort geworden, een museum als slaapzaal van de schone letteren, een museum waar weliswaar de literaire mode wordt gevolgd, maar dan de literaire mode van een jaar of tien terug. Maar zulke afwegingen heb ik helemaal niet gemaakt. Het was instinct. Een instinctieve gedachte: hier horen Hans' dingen thuis. Een instinctieve drang ook om wat er van hem rest te redden. Op 19 december 2001 stierf hij. Amper een maand later stond ik hier bij de dienstingang, met twee dozen vol cahiers, de vijfenzeventig cahiers waarin Hans Warren zijn Geheim dagboek bijhield, een kroniek van een uniek leven die tegelijk een universele spiegel van een tijdperk is. Lydia Wolterbeek en Ronald Rijkse, die Hans en mij zo vaak hebben geholpen bij onze boeken- speurtochten, wachtten me op. Het dagboek moest worden behoed, daarom had ik deze stap gezet. Het voelde als een tweede begrafenis toen het geheel, dat ook zijn tweede leven was, achter de dikke kluisdeur verdween, maar ik voelde ook opluchting. Hier waren de cahiers veilig, hier waren ze in goede handen, hier in Zeeland. Meer, veel meer zou volgen. Tussen 1952 en 1957 verbleef Hans Warren in het buitenland, maar verder heeft hij altijd in Zeeland gewoond. Ruim een kwarteeuw in het huis aan de Borsselse zeedijk, net geen vijfenveertig jaar in het haast even legendarische huis aan het Pijkeswegje. Ik was er een paar weken geleden, waarschijnlijk voor het laatst. Aan de weg stond het bord: Te Koop. In de advertentie werd gesproken over een 'aan de rand van Goes op een schitterende locatie gelegen woning'. Makelaarsoverdrijving, zoals de volgende zin een makelaarseufemisme is: 'De woning verkeert in matige staat van onderhoud en dient verbouwd te worden.' Rasta en Mexx, de hondjes van de buren, begroetten me uitbundig. Zou de buurman dan toch? Ik liep door de verwilderde tuin en ging naar binnen, met een sleutel die ik heb achtergehouden. Er was niets veranderd sinds mijn verhuizing vijftien maanden eerder. Ik herkende huiverend het toilet, met de beugels, de andere aanpassingen, laatste 1U Od de Solex door Alaerië

Zeeland | 2004 | | pagina 14