Richard Schilders als drukker van 'beuselinge lichtveerdighe liedekens'? tJM.f EE! Paul Aarssen is oud-medewerker von de Zeeuwse Bibliotheek. Hij publiceerde al eerder over Zeeuwse drukkers, o.o. in de Encyclopedie van Zeeland, en werkt aan een overzicht van Zeeuwse drukkers en drukken tot 1700. Bij de bijna vierhonderd drukwerken' die aan de pers van de Middelburgse drukker Richard Schilders kunnen worden toegeschreven, is er geen dat aan bovenstaande kwalificatie voldoet. Toch oordelen de heren Staten van Zeeland in 1601 zó over zijn werk. Een merkwaardige uitspraak. Des te meer omdat de verhouding tussen de Staten en hun 'ordinaris drucker' altijd voortreffelijk is geweest en zijn uitgaven zonder uitzondering serieus zijn te noemen, al waren ze qua politieke of religieuze opvatting misschien niet altijd even correct. Wat kan de reden geweest zijn voor deze laatdunkende opmerking? De aanleiding was in elk geval een klacht namens de Engelse koningin, waarbij Schilders beschuldigd werd van het drukken of verspreiden van een voor de Engelse kroon nadelig boekje. De drukker Schilders Richard Schilders2, geboren circa 1 538 te Edingen, ten zuiden van Brussel, wordt in 1 579 door de stad Middelburg aangesteld als stads drukker. Daarvoor was hij als drukkersknecht werkzaam geweest in Londen, waarheen hij in 1567 met zijn vrouw en twee kinderen was gevlucht vanwege de godsdienstige beroerten in zijn geboortestreek. Zijn eerste boekje verschijnt in 1 580 en is daarmee het oudste Middelburgse drukwerk dat tot nu bekend is.3 In 1583 wordt hij officieel drukker van de Staten van Zeeland, een functie die hij tot begin 1618 heeft uitge oefend. In de bijna veertig jaar dat hij werkzaam was, drukte hij, naast het overheidsdrukwerk als plakkaten en ordonnanties, voornamelijk politieke en religieuze geschriften van kleinere omvang. In Middelburg was door de aanwezigheid van de puriteinse vluchtelingen en de vestiging van de Merchant Adventurers met hun eigen kerkelijke gemeente, een bloeiende Engelse gemeenschap ontstaan. Door zijn relaties in Engeland en zijn kennis van het Engels was Schilders de aange wezen persoon voor de Engelse bannelingen om hun, soms controversiële, geschriften uit te geven. Onder de door Schilders uitgegeven auteurs komen dan ook namen voor als Robert Browne, voorganger van de Engelse separatis tische gemeente aan de Vismarkt in Middelburg; Walter Travers, predikant van de Merchants Adventurers te Antwerpen en zijn collega Thomas Cartwright, later tot 1583 predikant in Middel burg, beiden prominente voorstanders van het Puritanisme; Henry Jacob, Dudley Fenner en Hugh Broughton, allen kortere of langere tijd voorgangers van de Engelse gemeente in Middel burg. De laatste twee met respectievelijk veertien en dertien uitgaven. Een enkele maal waagde hij zich aan niet-theolo- gische wetenschappelijke uitgaven, zoals onder meer het traktaat over de Merchant Adventureres van John Wheeler (1601), de Opera mineralia van Isaac Hollandus (1600) en de Walcherse flora Plantarum tum Patriarum van Casper Pelletier (1610). Van zijn pers is ook de vermoe delijk oudste Middelburgse veilingcatalogus van de nagelaten bibliotheek van Antonie Taymont (1606). Naast eigen uitgaven drukte hij ook voor andere Middelburgse uitgevers als Barent Langhenes en Adriaen vande Vivere. In 1618 houdt hij op met drukken. Hij vraagt aan de Staten om de jaarlijkse vergoeding van tien ponden vlaams die hij geniet, om te zetten in een levenslang pensioen. Dit wordt toegestaan, maar in feite ten koste van zijn opvolger als Statendrukker, Simon Moulert. Die zal geen ver goeding krijgen zolang Schilders leeft! Bovendien zal in het geval Moulert overlijdt of stopt met drukken, een van de kinderen van Schilders voor rang hebben bij een aanstelling als Statendrukker. Een paar dagen nadat dit besluit is genomen en Moulert is benoemd, denkt Schilders er waar schijnlijk aan dat hij al een groot deel van de plakkaten voor de jaarlijkse verpachting van de generale middelen op voorhand heeft gedrukt. Hij vraagt, en krijgt toestemming, ze voor dat jaar alsnog te mogen leveren in plaats van de nieuwe Statendrukker. Deze zaken geven wel aan dat Schilders op goede voet stond met de Staten. Richard Schilders 147

Zeeland | 2004 | | pagina 25