Met een tralie van Rowland heeft Zeeman in 1896 het verschijns* ontdekt, dat het Zeeman-effect of liet verschijnsel van Zeeman genoem wordt. organisatoren van het Wereld Natuurkunde Jaar 2005. Hoewei Pieter Zeeman niet de faam kent van Albert Einstein, leidde de regionale bekendheid van de Zeeuwse Nobelprijswinnaar in 2004 tot de herinvoering van de landelijke Pieter Zeemanprijs voor Natuurkunde en tot de eerste uitreiking van de Gouden Pieter, de aanmoedigingsprijs voor Natuurkunde. Het ini tiatief om de Zeemanprijs te reanimeren werd breed gedragen en op universitair niveau van harte ondersteund. Ook de invoering van de Gouden Pieter werd met enthousiasme begroet. Voor de belangstelling voor het zo belangrijke vak natuurkunde vormen beide prijzen een positieve impuls. Pieter Zeeman (1865-1943) was in Zonnemaire be kend als 'Piet van de dominee'. De domineeszoon bezocht de h.b.s. in Zierikzee en als 16-jarige verrichtte hij, op het kippenhok zittend, nachte lijke waarnemingen aan de sterren. In het Engelse weekblad Nature werden zijn activiteiten geprezen. Zeeman studeerde natuurkunde aan de Leidse universiteit en slaagde in 1890 voor het doctoraal examen. Hij promoveerde in 1893 en in 1896 deed hij een ontdekking die hem beroemd zou maken. Zijn leermeester, professor Hendrik Antoon Lorentz had uit zijn elektronentheorie afgeleid dat het licht, uitgezonden door een bewegend elektron, door een magnetisch veld zou worden veranderd. Het lukte Zeeman om aan te tonen dat de uitgezonden spectraallijnen zich splitsen. De creatieve onderzoeker had de theorie van Lorentz door middel van proeven bevestigd. Zijn ontdekking werd bekend onder de naam 'Het Zeemaneffect' en in 1902 kreeg hij samen met Lorentz de Nobelprijs voor natuurkunde. Zeeman was die dag ziek en niet in Stockholm aanwezig, tot treurnis van Lorentz die op 11 december zijn lezing hield voor de Zweedse Academie van Wetenschappen, 'lch bedaure es mehr, als ich sagen kann, dass Prof. Zeeman durch Krankheit verhindert worden ist, die Reise nach Stockholm Figuur 2. Het Zeemaneffeet. HET ZEEMAN-EFFECT Afb. 150. Proef \.in Zeeman 50 De Zeemanprijs

Zeeland | 2005 | | pagina 12