zu unternehmen, und dass Sie alsojetzt nur die zweite Halfte unseres Programms zu horen bekommen werden.' De lezing is opgenomen in het boek Les Prix Nobel 1905evenals 'Strah- lung des Lichtes urn magnetischen Felde', de lezing van Zeeman die hij later in Stockholm hield, op 3 mei 1903. In 1908 werd Zeeman benoemd tot gewoon hoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam. Later verleenden verschillende andere universiteiten (Oxford, Glasgow, Parijs, enz.) hem eredoctoraten. Hij overleed op 9 oktober 1943. Ter herdenking van zijn honderdste geboortedag werd in 1965 in Amsterdam een internationaal congres gehouden. Met een speciale Mailart-tentoonstelling werd in galerie Galerij in Zierikzee aandacht geschonken aan het centennium van het Zeemaneffect. Bij die gelegenheid werd nogmaals de reizende tentoonstelling 'Professor Zeeman goes crea' uit 1989 getoond. Zoals de titel van die tentoon stelling aangeeft, wordt de creativiteit van weten schappers benadrukt. In 2002 vond in Zonne- maire een bijeenkomst plaats ter herdenking van het feit dat honderd jaar eerder een oud-inwoner de Nobelprijs had ontvangen. De laatste keer dat Zeeman in Zeeland in de belangstelling stond, was op 19 november 2004 toen in de Nederlands Hervormde kerk in Zonnemaire voor het eerst (weer) de Pieter Zeemanprijs werd uitgereikt. Zeeman mogen we met een gerust hart de be roemdste inwoner van Schouwen-Duiveland na Jacob Cats noemen. De stichting van een beschei den museum in zijn geboorteplaats of het creëren van een Professor Zeemanzaal in één van de bestaande musea in Schouwen-Duiveland zou recht doen aan die positie. De Zeemanprijs In 1950 schonk de gemeente Amsterdam een borstbeeld van Zeeman aan de gemeente Zonne maire. Het beeld, ontworpen door J.G. Wertheim, kreeg een plaats in het gemeentehuis van Zonne maire, dat tevens het geboortehuis was van Pieter Zeeman. In 1953 besloot de gemeenteraad van Zonnemaire tot instelling van de Professor Pieter Zeemanprijs. De prijs bestond uit een geldbedrag van 250 gulden. Het zou tot 1960 duren voordat de prijs voor de eerste keer werd uitgereikt. In het gemeentehuis van Zonnemaire ontving Dr. H. de Kluiver de prijs die om de vijfjaar zou worden toegekend aan een student natuurkunde van de Universiteit van Amsterdam. In het kader van de honderdste geboortedag van Zeeman vond in 1965 in Zonnemaire voor de tweede keer een uitreiking plaats van de Zeemanprijs. De gemeente Zonnemaire was inmiddels opgegaan in de gemeente Brouwers haven, het gemeentehuis annex geboortehuis kwam in particuliere handen en het borstbeeld van Zeeman belandde in het ernaast gelegen plantsoen. De Zeemanprijs raakte volledig in de vergetelheid. Figuur 4. Borstbeeld Zeeman te Zonnemaire (foto J. Verduyn de Boer). In de aanloop tot de voorbereidingen van de herden king van de Nobelprijs 1902 werd het idee gelan ceerd de Zeemanprijs in ere te herstellen. Een werkgroep bestaande uit afgevaardigden van de Gemeente Schouwen-Duiveland, de Pontes Scholengroep Pieter Zeeman en de Dorpsraad Zonnemaire bereidde de herinvoering van de Zeemanprijs voor, in samenwerking met de direc teur van de Stichting Pieter Zeemanfonds, pro fessor dr. A.J. Kox van het Instituut voor Theore tische Fysica van de uva. De tweejaarlijkse Pieter Zeemanprijs van 2500 euro voor de beste afstu deerscriptie van een student van de uva werd in november 2004 toegekend aan Tobias Tiecke.

Zeeland | 2005 | | pagina 14