Om het condensaat in tweeën te splitsen maakten we gebruik van het feit dat de gevangen atomen alleen maar de grootte van het magneetveld waarin ze zich bevinden kunnen 'voelen' en niet de richting. In figuur 5,2a is de normale 'magneet- val' te zien. De atomen zoeken altijd het punt op waar de grootte van het magneetveld het laagst is. Om het condensaat te splitsen wordt het magneetveld geleidelijk veranderd naar figuur 5,2b: dit splitst de wolk in tweeën. En vervolgens brengen we het magneetveld weer abrupt terug in de oorspronkelijke toestand (figuur 5,2c) en worden de condensaten op elkaar afgeschoten. Zij zullen versnellen en in het midden met elkaar botsen. In tegenstelling met gewone gassen of harde ballen levert dit, afhankelijk van de botsings energie, exotische verstrooiingspatronen op zoals in figuur 5,3. De twee zwarte vlekken zijn de restanten van de gebotste condensaten. Uit deze metingen kunnen we informatie halen over de interne structuur waaruit de condensaten zijn opgebouwd: de atomen zelf. Het gaat te ver om dit in detail uit te leggen, maar ik hoop dat ik hiermee een beetje heb kunnen laten zien wat voor exotische en wonderlijke verschijnselen de kwantummechanica ons levert. Figuur 5. 1: a) Klassieke voorstelling van kleine deeltjes; b) quantumme- ehanische beschouwing: de deeltjes zijn een kansverdeling in plaats van een puntdeeltje; c) een Bose Einstein-condensaat: alle individuele kansverdelingen overlappen en vormen een groot geheel. 2: De botsingsexperimenten zoals gedaan op het amolf. a) Het condensaat bevindt zich in rust in de magneetval, er wordt geleidelijk overgegaan naar b) de condensaten zijn gesplitst; c) de magneetval is abrupt terug gesprongen naar de oor spronkelijke toestand en de condensaten worden op elkaar afgeschoten. 3: Digitale foto's van de gebotste condensaten, a) De conden saten vlak voor de botsing; b) een laag energetische botsing en c) een hoger energetische botsing, hier is de verstrooiing duidelijk niet gelijk in alle richtingen. De zwarte 'vlekken' in b) en c) zijn de restanten van de net gebotste condensaten. Tegelijk met het nieuw leven inblazen van de Zeemanprijs heeft de werkgroep een aanmoedi gingsprijs in het leven geroepen. Die prijs, de Gouden Pieter, zal jaarlijks worden toegekend aan een leeHing van de Pontes Scholengroep Pieter Zeeman met het beste profielwerkstuk voor het vak natuurkunde. De eerste Gouden Pieter werd uitgereikt aan Jade Ottema, die in haar pro fielwerkstuk een antwoord probeerde te geven op de vraag wanneer een raket stabiel is en hoe je een raket construeert die zo hoog mogelijk gaat. Jade Ottema uit Brouwershaven nam tijdens de uit reiking van de Pieter Zeemanprijs uit handen van professor Kox de Gouden Pieter, die bestaat uit een geldbedrag van 500 euro, in ontvangst. 3a - Evenals de landelijke prijs wordt het bedrag voor de Gouden Pieter betaald door de Stichting Pieter Zeemanfonds. Onlangs overleed op 96- jarige leeftijd de oprichtster en weldoenster van dit fonds, mevrouw Johanna Elizabeth Zeeman, dochter van professor Zeeman. In het World Year of Physics zal tijdens de diploma- 3b uitreiking in juni voor de tweede keer de Gouden Pieter door een natuurkundeleerling in ontvangst worden genomen en in 2006 zullen de Zeeman prijs en de Gouden Pieter weer tegelijkertijd worden uitgereikt. De lichte stijging van het aan tal leerlingen met het vak natuurkunde in hun pakket geeft alvast enige hoop voor de toekomst. 3C m Ps ■m - 54 De Zeemanprijs

Zeeland | 2005 | | pagina 16