Eskimo's in Zeeland Gerard Heerebout is directeur von het Historisch Museum De Bevelenden te Goes; hij is sterk geïnteresseerd in de geschiedenis van het arctisch gebied. 'In disem mdlxvi Jar ist zu Antorff ankommen zu Schiff aul3 Zeelandt ein wilde Frau ein kleine person sampt irem Töchterlein und ist ge- formiert unnd bekleydt gewest wie dise figure anzeygt unnd seind gefunden worden in Terra nova ('In het jaar 1566 is te Antwerpen per schip uit Zeeland aangekomen een wilde vrouw [een kleine persoon] samen met haar dochtertje en zij ziet eruit en is gekleed zoals deze afbeel ding aangeeft, en is gevonden in Terra Nova']. Figuur 1. Detail schilderij Arnemuiden. In het stadhuis van Arnemuiden hangt een groot schilderij met daarop een gezicht op Arnemuiden, vanaf het zuiden. In een cartouche staat het jaartal 1550. Links en rechts in de hoek is het wapen van Arnemuiden aangebracht met bij elk twee schilddragers, een grotere en een kleinere persoon. Onderzoek naar deze personen op het schilderij wees uit dat hier een moeder-eskimo met haar kind afgebeeld zijn. 'Eskimo' is eigen lijk een woord met een negatieve betekenis. Het betekent 'rauwvleeseter'; tegenwoordig worden deze mensen aangeduid als 'Inuit', dat 'mensen' betekent. Het schilderij is afgebeeld op de omslag van de Inventaris van het archief van Arnemuiden.1 Het is het oudst bekende schil derij waar eskimo's op voorkomen. Dezelfde afbeelding, maar dan niet als schilddragers, met verklarende tekst is ook te vinden op affiches, waarin mensen opgeroepen worden te komen kijken naar een wilde vrouw en haar kind. Van dit pamflet met houtsnede zijn drie versies bekend, één uit Augsburg, één uit Frankfurt en één uit Neurenberg.2 De afgebeelde eskimo's van het Augsburgse pamflet, waarschijnlijk gedrukt in 1567, zijn volkomen identiek aan de schild dragers van het schilderij van Arnemuiden uit 1550. De afbeelding op het pamflet van Neuren berg is iets vereenvoudigd, de tekst van beide pamfletten is vrijwel identiek. Deze houtsnedes zijn de eerste afbeeldingen van eskimo's in Europa.3 De tekst op het pamflet, geciteerd in de inleiding, zegt dat er in Antwerpen in 1566 een schip 'uit Zeeland' aankwam met een wilde vrouw en haar dochtertje. Ze waren ontvoerd uit Nova Terra (Labrador) door Fransen waarbij de echtgenoot met een pijl werd doorboord. Hij gaf zich niet gelijk gewonnen en verwondde op zijn beurt een groot aantal Fransen. Uiteindelijk stierf hij door een keelverwonding. De man was maar liefst twaalf voet groot (ruim vier meter) en zou in de twaalf voorafgaande dagen twaalf mensen (Fransen en Portugezen) gedood en opgegeten hebben. Toen men de vrouw wilde grijpen, raakte deze helemaal overstuur, omdat ze immers haar 56 Eskimo's in Zeeland

Zeeland | 2005 | | pagina 18