Figuur 2. Fotografie 2 t/m 4: Jaap Jonker. smeden een zekere gezindheid tot samenwerken en een bepaalde vorm van kruisbestuiving. Hollandse meesters pasten zich aan bij de smaak van de eilanden, terwijl zilversmeden in Zeeland zich de stijl van boven de grote rivieren eigen maakten. Samenwerking Een goed voorbeeld is te zien op figuur 2 waarop een opengeslagen bijbel met rijke zilveren sloten en hoekstukken is te zien. Aan het beslag (jaat- letter 1857) van dit kerkboek hebben meerdere vakmensen gewerkt, wat te herleiden valt uit de keuren en stempels. De sloten en de rughoek stukken zijn vervaardigd door de gebroeders Gerrit en Dirk de Lange Wendels uit Middelburg en de fronthoekstukken hebben het meesterteken van Jacobus Job. Lazonder uit Schoonhoven. Het is opmerkelijk hoe gelijkend de stijlen van deze ambachtslieden waren; als je nauwkeurig kijkt zie je echter ook verschillen. Bij Lazonder bij voorbeeld ontbreekt de spiraalvormige versiering in de omlijstende decoraties. Wat het zilverbeslag gemeen heeft, is het luxueuze design van de voorstellingen. We herkennen de bijbelse figuren die veel op kerkboeken voorkomen: Mozes en Aaron op de klamparmen. De vier evangelie schrijvers Mattheüs, Marcus, Lucas en Johannes op de hoekstukken, de muiters en de aanzet- stukken. Zoals ze hier zijn vormgegeven, duidt dit op een rijke schakering van beïnvloeding. Deze is ongetwijfeld ook toe te schrijven aan zuidelijk temperament, afkomstig van uitgeweken emigranten vanuit Frankrijk, Spanje, enzovoorts. Ze waren naar Holland en Zeeland gevlucht, veelal om hun geloofsovertuiging en brachten ook hun kunstuitingen mee. Vandaar dat het hier afgebeelde zilverbeslag een bepaalde zwier en statie uitstraalt, die bijna on-T\lederlands aandoet. Stadswapen Zoals in de aanhef al vermeld is, is men in Zee land spreekwoordelijk 'zuunig' op alles wat met het verleden te maken heeft. Doordat deze provincie herhaaldelijk getroffen is door rampen, zoals overstromingen, branden en oorlogsellende, Zeeland zuinig op zilverwerk 61

Zeeland | 2005 | | pagina 23