als stadswapen (niet te verwarren met Alkmaars zilver, dat ook met een burcht gemerkt werd). Het is interessant de familieaantekeningen, die op de eerste schutbladen van deze bijbel geschre ven zijn, te bestuderen. De kroniek begint in 1779 en het blijkt dat dit kerkboek in bezit was eeuw, waarvan de vormgeving geïnspireerd is op motieven van streeksieraden. Ongetwijfeld is dit kerkboekje, gezien de inhoud, bestemd geweest voor een protestantse familie. Vaak staan er geslachtsregisters in deze bijbeltjes geschreven; Figuur 4. van een Zeeuws geslacht uit 's-Heer Arendskerke, waarvan de laatste telg kennelijk afstand gedaan heeft van deze fraai versierde bijbel... Opoes kerkbijbeltje Aan sommige streekdrachten was te zien of men met katholieken of met protestanten te doen had. Die verschillen waren vaak geleidelijk ontstaan en voor buitenstaanders niet altijd duidelijk. Het was te zien aan de kleuren of de garnering van bepaalde kledingdetails. Het gemakkelijkst was het onderscheid waar te nemen in de damesdracht en wel in de opmaak van de mutsen. Maar er waren ook verschillen in de sieraden en in de meegedragen voorwerpen. Het overgrote deel van antiek bijbelbeslag is op protestantse kerkboeken aangebracht; missalen op zakformaat met sloten komen veel minder voor. Het hierbij voorgestelde bijbeltje (fig. 4) is voorzien van filigrein sluitingen uit de achttiende men beschikte immers niet of nauwelijks over papier. Bovendien raakte men dergelijke aanteke ningen al gauw kwijt, maar die in het bijbeltje - dat de mensen zeer dicht aan het hart lag - vond je altijd terug. Soms staat er niet meer dan een summiere handgeschreven tekst als 'Opoe'. Hier naar werd gerefereerd in de inleiding: als Opoe er niet meer was, kon ook haar bijbeltje wel weg. Een andere manier van denken, nieuwe inzichten in de betekenis van het leven, het loslaten van tradities hebben ervoor gezorgd, dat het versierde kerkboek, samen met de streekjuwelen en de klederdrachten zijn verdwenen. Jammer? Een reden te meer om het nog resterende cultuurbezit te koesteren en te bewaren. Correspondentie over antieke boeksloten kan gemaild worden naar: bevanoo@hetnet.nl. Zeeland zuinig op zilverwerk 63

Zeeland | 2005 | | pagina 25