periode en was vervaardigd van ander materiaal. Alleen de borstversiering van de mummie met de godin Noet is gereconstrueerd en teruggelegd op de mummie. De overige stukken worden nu apart bewaard. Op grond van de kartonnage kunnen we de mummie dateren. De versiering met de gevleugelde godin Noet duidt op de Ptolemeïsche tijd. Dat betekent dat de mummie ongeveer 2300 jaar oud is. Het mummificeren is dan eigenlijk al over zijn hoog tepunt heen. Omdat er weinig over de mummie bekend is, greep het Zeeuws Museum de kans aan om haar te laten onderzoeken binnen het project van de Wonder- kamer waarbij Omroep Zeeland zorgde voor een verslaglegging op film. Het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes stelde de apparatuur en een medische staf ter beschikking. Dr. Maartje Smid- Geirnaerdt voerde het onderzoek op 18 maart 2005 uit, met haar team van medewerkers. Van de mummie werden röntgenopnamen en een CT-scan (computer-tomografie) gemaakt. gebruikelijk de hersenen verwijderd en is de schedel nog intact? Zijn de ingewanden terug in het lichaam gebracht? Is de mummie met gekruiste armen op het lichaam of naast het lichaam gemummificeerd? Zijn er tussen de windselen en de huid nog amuletten of sieraden aanwezig? Heeft de mummie inderdaad extra beenderen? Uit het onderzoek kwam het volgende naar voren: Het geslacht bleek, evenals de doodsoorzaak, niet te kunnen worden vastgesteld. Het gaat wel om een kind van zeven tot negen jaar. De mummie heeft een lengte van 120 cm. Het skelet is met een extra stel botten met ongeveer 30 cm verlengd, in werkelijkheid is het skelet slechts 90 cm lang. De armen lagen gekruist op de borst. De hersenen waren verwijderd en hierbij heeft men hoogstwaarschijnlijk de linker oogkas beschadigd. In de schedel ligt een werveltje en mogelijk wat breukfragmenten van de oogkas. De ribben zijn gebroken, misschien door het transport in de loop der tijd of door het te strak omzwachtelen met de windselen. Of het kind aan de Engelse ziekte leed, was niet vast te stellen. Op een aantal vragen wilde het Zeeuws Museum graag een antwoord hebben. Gaat het inderdaad oin één skelet of is het bedrog en hebben we te maken met een samengesteld skelet? Is de mummie een meisje van zeven jaar? Leed het kind aan de Engelse ziekte? Is er een doodsoor zaak vast te stellen? Zijn bij de mummie zoals Figuur 2. De resultaten worden bestudeerd. Genootschapsverzamelingen 65

Zeeland | 2005 | | pagina 27