Figuur 3. De opstelling van de mummie in de Wonderkamer. Een verklaring voor de extra set botten is moeilijk te geven. Wel is bet zo dat dit vaker voorkomt, zoals bij de Zwolse mummie. Ook deze is uit de Ptolemeïsche tijd, een periode waarin men het met de mummificatieprocessen iets minder nauw keurig nam dan voorheen. Waarom de voeten verpulverd zijn is eveneens onduidelijk. De resul taten van het radiologisch onderzoek zijn nog in bewerking en worden besproken met andere radio logische mummie-experts. Binnenkort zal een bezoek gebracht worden aan prof. Theo Falke in Leiden, de mummie-expert en grondlegger van het radiologisch onderzoek bij mummies in Nederland. Willen we wat meer weten over de ouderdom en de authenticiteit van de mummie dan moeten we een koolstof-14-onderzoek laten uitvoeren op een stuk windsel én op een stukje bot of tand. Zo is na te gaan of het skelet en de windselen uit dezelfde periode dateren. Door het ontbreken van de gegevens uit 1963 is enige voorzichtigheid geboden bij het trekken van conclusies. Tevens blijkt dat een dergelijk onderzoek niet mogelijk is als er arsenicum op de windselen zit. Arsenicum werd door de Egyptenaren vaak bij het mummi ficeren gebruikt. Zo zou een visrijk dieet ook van invloed kunnen zijn op een c-14-onderzoek. Een DNA-onderzoek, uitgevoerd op een tand, zou ons mogelijk meer zekerheid kunnen geven over het geslacht. Het zal de lezer wel duidelijk zijn dat de resultaten van het onderzoek in een later stadium gepubli ceerd zullen worden. Op het moment van het schrijven van dit artikel was een uitgebreid ver slag van het onderzoek nog niet binnen. Zodra dit tijdrovende werk erop zit en mogelijk nog andere onderzoeken zijn verricht zullen alle ge gevens worden verzameld en ontsloten. 66 Genootschapsverzamelingen

Zeeland | 2005 | | pagina 28