aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen, was vanaf 1918 woonachtig in Middelburg. Hij bezat een uitgebreide kevercollectie, die na zijn overlijden in 1922 door zijn erfgenamen aan het Zeeuws Genootschap werd geschonken. Deze verzameling, en de collectie van dr. J.G. de Man - van 1909 tot 1918 conservator van het Kabinet van Natuurlijke Historie van het Genootschap - zijn in 1974 eerst in bruikleen, daarna als schen king naar het Zoölogisch Museum in Amsterdam verhuisd. Verbaal betoogt in dit artikel dat de Hortulus niet is bedoeld als instructiegedicht voor tuinier- ders of medische wetenschappers. Het is volgens hem een opvoedkundig werk om ons te laten zien hoe we moeten omgaan met het probleem van jonge oblates (aankomende geestelijken) als hun seksualiteit ontwaakt, teneinde te zorgen dat zij de spirituele vruchten van het kloosterleven zullen aanvaarden. Het in 1948 door Dom Eligius Dekker opgerichte jaarboek voor godsdienstwetenschappen Sacris Erudiri, dat later de ondertitel A journal on the Inheritance of Early and Medieval Christianity kreeg, brengt specialistische studies, onderzoe kingen en kritische opmerkingen onder de aan dacht. In 'The Authentic Dialogues of Gregory the Great' van P. Meyvaert gaat de auteur in tegen een studie van F. Clark over 'The Dialo gues'. Clark is ervan overtuigd dat het werk een vervalsing moet zijn. Hij rechtvaardigt deze overtuiging door een imaginaire schrijver te introduceren, the Dialogist, die besloot een eeuw na Gregorius zich voor deze uit te geven en hij creëert tientallen personages en gebeurtenissen waarbij de paus een actieve rol gespeeld zou hebben. In tegenstelling tot bewezen verval singen is Clarks motief enkel de wens een goed verhaal te schrijven, en dat op te hangen aan een beroemde naam uit het verleden. Meyvaert probeert het vervalsingsverhaal volledig te ont zenuwen en komt tot de conclusie dat 'The Dialogues' het ware en originele werk van Gregory the Great is, en als zodanig onze blijvende aan dacht verdient. W. Verbaal schrijft 'Eros im Krautergarten: eine spiri- tuell-padagogische Lektüre von Walahfrid Strabos' Hortulus'. Strabos, abt van Reichenau, geldt als een van de bekendste dichters uit de negende eeuw. Zijn lyrische beschrijvingen van kruiden in de kloostertuin van Reichenau en hun medische toepassingen hebben ervoor gezorgd dat het gedicht De cultura hortorum, beter bekend als de Hortulus, vooral werd bestudeerd uit botanische en farmaceutische interesse. Auteur Aanwinsten ruilverkeer 69

Zeeland | 2005 | | pagina 31