Jan J.B. Kuipers (red.): Sluimerend in slik. Verdronken dorpen en verdronken land in zuid west Nederland. Vlissingen, uitgeverij Den Boer/ De Ruiter, 2004. 120 blz., rijk geïllustreerd in kleur, kaarten, literatuuropgave. ISBN 90-74576-50-8. Prijs: 19,50 2004 was het jaar van de verdronken dorpen. Op initiatief van journalist-historicus Kees Slager startte een actie om ergens in Zeeland een monu ment op te richten voor de vele nederzettingen, die ooit in het Deltagebied zijn verdwenen als gevolg van overstromingen. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland begon met een project 'Verdron ken dorpen', waarvan dit boek het voorlopige resultaat is. In het boek worden de verdronken dorpen in breed perspectief geplaatst. Het begint dan ook met een hoofdstuk over verdronken dorpen langs de gehele Noordzeekust. Hoewel er ook in andere streken langs de Noordzee (Dollard, Noordfries land) nederzettingen zijn verdronken, blijkt de Delta op dit gebied toch met ruime voorsprong kampioen te zijn. Niet minder dan 117 sinds de Middeleeuwen verdronken nederzettingen konden worden getraceerd. Het boek geeft hiervan een rijk geïllustreerd en boeiend overzicht, waarbij de nadruk uiteraard valt op de weinige plaatsen waar daadwerkelijk opgravingen worden verricht. De meeste verdronken nederzettingen zijn name lijk in de loop der eeuwen in diepe geulen ver dwenen, waardoor er weinig kans is dat de resten ooit nog teruggevonden zullen worden. Hoogte punten van deze opgravingen, met name in Valkenisse en Nieuwlande, krijgen in het boek alle aandacht. Het hoogtepunt van deze publicatie is ongetwijfeld de kaart van de verdronken kerkdorpen, samen gesteld door Leida Goldschmitz-Wielinga, waarop alle 117 verdronken plaatsen (bij benadering) zijn aangegeven; zie figuur 1. De meest getroffen gebieden blijken Noord-Beveland, het Verdronken Land van Reimerswaal en West-Zeeuws-Vlaan- deren te zijn. Uiteraard is over een aantal aange geven plaatsen wel discussie mogelijk. Zo is de dorpskern van Vinninghe nooit geïnundeerd geweest. Westkapelle verdronk maar gedeeltelijk: de huidige zeedijk loopt precies over de markt van het oude stadje. En is Schoneveld wel echt een dorp geweest? Als ondergrond voor de kaart is de kaart van Zeeland door Christiaan Sgrooten uit 1573 gebruikt. Dat is geen gelukkige keus, omdat de aangegeven plaatsen gedeeltelijk voor, gedeeltelijk na dat jaar zijn verdronken. Het levert ook wat problemen op voor de topografie. Op de kaart van Sgrooten kont het eiland Wulpen nog voor, maar de verdronken dorpen die op dit eiland hebben gelegen, zijn ver in zee aangegeven. Dat komt omdat bij de locatie van deze plaatsen is uitge gaan van de (omstreden) Dampierre-kaarten, waarop Wulpen veel groter staat getekend. Bij deze locaties staat terecht een vraagteken. Het boek is blijkbaar onder hoge druk tot stand gekomen en dat heeft jammer genoeg geleid tot nogal wat overlap met eerdere publicaties. Zo is de kaart van de verdronken kerkdorpen onlangs ook gepubliceerd in het boek Deltalandschap van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het hoofd stuk over Valkenisse komt al grotendeels voor in het in 1995 verschenen boek over dit dorp. De bijdrage van Aad de Klerk over de 'gekrompen' dorpen kennen we al uit zijn dissertatie en hoort in dit kader ook eigenlijk niet thuis. De vormgeving door Ramon de Nennie is zeer ver zorgd, maar nogal nadrukkelijk door het over vloedig gebruik van hard kobaltblauw (de huis kleur van de Provincie). Vooral de vele in wit op blauwe achtergrond gedrukte kaders maken de vormgeving onrustig. Het had wel wat ingetoge ner gekund. Sluimerend in slik is bepaald niet het definitieve boek over de verdronken dorpen. Het geeft eerder een tussenstand van het onderzoek weer. Het enthousiasme van de Verdronken-dorpenploeg straalt er echter af. Kijk maar naar het laatste hoofdstukje, van Leida Goldschmitz over de vondst van haar leven: een deel van een middel eeuws kaaksleetje, zoals we die van de schilde rijen van Bruegel kennen. Ad Beenhakker 72 Boekbesprekingen

Zeeland | 2005 | | pagina 34