Errit Petersma: Zenuwarts in Zeeland. Vlissingen, uitgeverij adz, 2004. 142 biz., afbeeldingen in zwart-wit. isbn 90-72838-35-1. Prijs: 15,95. Zenuwarts in Zeeland verhaalt de geschiedenis van Maria Adriana Detiger (1906-1949) en Jan Pieter Petersma (1904-1994), de moeder en vader van de auteur. Zij leerden elkaar in 1931 kennen in het Wilhelmina-Gasthuis in Amsterdam. Beiden studeerden geneeskunde en werkten na hun studie in de psychiatrische en neurologische kliniek van het ziekenhuis. Petersma vertrok in 1932 naar Walcheren, waar hij een eigen praktijk als zenuwarts kon beginnen. Zijn aanstaande echt genote reisde hem nog in hetzelfde jaar na en ondersteunde hem in de uitoefening van de praktijk in Vlissingen, waar zij tevens assistent was van een chirurg. Een opvallend intermezzo in de beroepspraktijk van het echtpaar vormt een verblijf in Zwitserland (1937-1938), waar zij zich een jaar lang aange naam amuseren. Over deze episode handelt deel n van de biografie, waaruit een mooi tijdsbeeld oprijst van de handel en wandel van twee ge goede burgers met een brede culturele belang stelling. Kennelijk konden zij zich een dergelijke lange vakantie in de dure Alpenrepubliek wel ver oorloven. Na hun terugkeer naar Nederland staat in deel lil de Tweede Wereldoorlog centraal: de bombarde menten op Vlissingen en Middelburg, de vlucht naar Domburg, de inundatie van Walcheren en de evacuatie naar Goes. Maar ook het organi seren van dansavonden en verjaardagspartijen - zo goed en zo slecht als de oorlogsomstandig heden dat toelaten - wordt verhaald. Vervolgens worden, in deel ïv, de drooglegging van Walcheren, de wederopbouw na de oorlog, de vele consulten en de drukke spreekuren van het artsenstel beschreven. Op drieënveertigjarige leeftijd overlijdt in 1949 Ria Detiger na een kort ziekbed aan de gevolgen van leukemie. Het echtpaar heeft dan twee zoontjes, van wie de auteur, Errit, op dat moment negen jaar oud is. Zijn vader vertrekt kort nadien naar Haarlem, waar hij gemeentelijk jeugdpsychiater wordt. Daarna vernemen we niets meer over hem, tot aan zijn opname in een verpleeghuis in 1991 en zijn dood enkele jaren later, op negentigjarige leeftijd. Petersma heeft deze geschiedenis van de kennisma king en het huwelijk van zijn ouders geschreven als hommage aan zijn moeder, die hij te vroeg verloren heeft. Deze intentie wordt nergens uit gesproken, maar blijkt tussen de regels door wel uit het boek. De biografie is documentair van opzet: zij is geba seerd op de vele brieven en dagboeken van Ria Detiger, waaraan deze opmerkelijke vrouw zonder schroom haar gevoelens toevertrouwt en waarin zij veel van haar belevenissen, voorzien van alle mogelijke feiten en cijfers, opschrijft. De fragmenten uit deze twee bronnen nemen dan ook een groot deel van het boek in beslag. De ontbrekende feiten tussen de verschillende episoden zijn veelal door de auteur toegevoegd. Tezamen met zijn historische toelichtingen en uitwijdingen en zijn persoonlijke reflecties over of naar aanleiding van de relatie van zijn ouders heeft Petersma, die uitstekend kan schrijven, het geheel uitgewerkt tot een aantrekkelijk levens- verslag met een zekere literaire waarde. Door deze geslaagde combinatie wordt het verhaal van zijn ouders, gegoede burgers maar overigens normale mensen van wie geen bijzondere wapen feiten te melden zijn, de moeite van het lezen waard. Petersma weet het leven van zijn ouders zo te presenteren, dat de lezer gaandeweg geboeid raakt door deze mensen. Overigens handelt het boekje vooral over zijn moeder. Zijn vader, een bescheiden man en 'voor alles een luisteraar' (zoals een goed arts betaamt), blijft in de schaduw en over hem vernemen we maar weinig. De keuze van titel, Zenuwarts in Zeelandis dan ook een beetje eigenaardig, al allitereert hij aardig. Het boekje is geïllustreerd met foto's uit de privé- verzameling van de auteur. De boekverzorging is, zoals immer bij ADZ-uitgaven, voorbeeldig. Trits Smulders 74 Boekbesprekingen

Zeeland | 2005 | | pagina 36