A.R. Koppejan, De laatste beurtschippers van Schouwen en Duivel and. VI issingen, uitgeverij adz, 2001. 20 blz., rijk geïllustreerd met historische foto's (in zwart-wit). ISBN 90-72838-27-0. Prijs 2,27 (uitverkocht). A.R. Koppejan, Sturen en turen, de laatste beurt schippers van Zeeland. Vlissingen, uitgeverij adz, 2002. 384 blz., rijk geïllustreerd met historische foto's (in zwart-wit). ISBN 90-72838-30-0. Prijs 19,95. A.R. Koppejan, Om de beurt, de laatste beurtschip pers van Tholen en Sint Philipsland. Middelburg, A.R. Koppejan. 24 blz., rijk geïllus treerd met historische foto's (in zwart-wit). ISBN 90-9019342-1. Prijs 4,- (niet in de boekhandel). Het boek Sturen en Turen van Koppejan is al weer enige tijd geleden verschenen. Reden om het toch nog te bespreken is het feit dat er in het Streekmuseum 'De Meestoof in Sint-Annaland momenteel een tentoonstelling is over de beurtschippers van Tholen en Sint-Philipsland. Vandaar dat ik in deze boekbespreking tevens de brochure Om de beurt betrek, die een hand leiding vormt bij de tentoonstelling in Sint- Annaland en ook de brochure De laatste beurt schippers van Schouwen en Duiveland, die een handleiding vormde bij een gelijknamige expositie in het streek- en landbouwmuseum 'Goemanszorg' in Dreischor (2001). De beide brochures bevatten materiaal dat ook in het boek is gebruikt. Een eenvoudige manier om een handleiding bij een tentoonstelling te schrijven, maar wie het boek heeft gelezen, zal in de brochure Om de Beurt weinig nieuwe informatie vinden. De brochure voor de tentoonstelling in Dreischor had het voordeel dat deze uitkwam voordat het boek verscheen. Beurtschepen waren een al in de Middeleeuwen voorkomende vorm van transport. Een beurtschip voer een vaste route en legde op vastgestelde tijden aan, aan vastgestelde aanlegplaatsen. Een vergunningenstelsel regelde dit. Dat de beurt schipperij in Zeeland een belangrijke vorm van transport was, behoeft geen betoog. In een eilandenrijk is het schip de meest aangewezen Boekbesprekingen 75

Zeeland | 2005 | | pagina 37