Toon Franken: Op stoom!; Industrieel erfgoed In Zeeland (1850-1970). Uitgave Provincie Zeeland, oktober 2004. 103 blz., afbeeldingen in zwart-wit. ISBN 90-71565-77-7. Prijs: 4,50. De Provincie Zeeland is in 1993 begonnen met de uitgave van een serie beknopte cultuur- en natuurhistorische monografieën. In de cultuur historische reeks zijn sindsdien twaalf deeltjes verschenen, terwijl de natuurhistorische reeks thans zes afleveringen telt. Deze handzame boekjes bieden een goed overzicht van zulke uiteenlopende thema's als kerken in Zeeland, het maritieme Zeeuwse verleden, de prehistorie, de Zeeuwse flora, de Romeinen in ons gewest, de waterstaatsgeschiedenis, vogelobservatiehutten enzovoort. Het recentste - en laatste - deel in de reeks cultuur historie is vorig jaar verschenen en behandelt het industrieel erfgoed in de provincie. In vijf hoofdstukken (Openbare voorzieningen, Verkeer en vervoer, Nijverheid en industrie, Opslag en distributie en Waterbeheersing) neemt de auteur ons mee langs oude fabrieken, scheepswerven, stations, water- en vuurtorens, graansilo's, stoom gemalen, bruggen, sluizen, diepvries- en trans formatorhuisjes, tramwegen, boeken en kranten, textielnijverheid, enzovoort. In het nawerk volgen een objectenlijst per plaats (heel handig), een overzicht van de geraadpleegde literatuur en een lijst van musea en andere instellingen op het gebied van industrieel erfgoed. Tot slot heeft de redactie achterin een overzicht opgenomen van de overige uitgaven in beide reeksen die de Provincie in de afgelopen twaalf jaar heeft doen verschijnen. In de Inleiding wordt een korte verantwoording van de opzet en selectie gegeven. Op stoom! is bedoeld als algemene kennismaking en bevat een keuze van de meest bijzondere objecten. Ook gaat het in op de ontwikkelingen waarvan het erfgoed deel uitmaakt. Het boekje beoogt met zijn bescheiden omvang geen algehele inventa risatie te bieden van de sporen die de industriële revolutie, welke rond 1850 in West-Europa een aanvang nam, in ons gewest heeft nagelaten. Benevens deze beperking, zijn buiten beschou wing gebleven Zeeuwse molens, de Deltawerken, een aantal andere waterbouwkundige werken en defensieobjecten zoals bunkers; hierover bestaat voldoende ander materiaal. Een verantwoording van de gekozen einddatum (1970) ontbreekt overigens. Met dit boekje heeft Toon Franken een van de beste publicaties in de reeks geschreven. Een van de verdienstelijke aspecten van zijn aanpak is dat vrijwel iedere behandelde tak van nijverheid (zoals gas, water, telefonie, spoorwegen, chemie, veilingen, schoenen en gemalen) wordt ingeleid door een beknopte historische en technische uiteenzetting die het ruimere kader schetst van de ontwikkelingen in het Zeeuwse. Zo opent Franken bijvoorbeeld de behandeling van elek triciteit op blz. 11-12 met de volgende inleiding: 'Een leven zonder elektriciteit is nauwelijks meer voor te stellen. Zonder elektriciteit geen verlichting, koelkast, medische apparatuur, radio, televisie, computer, enzovoort. Onze moderne maatschappij draait erop. Elektriciteit wordt opgewekt in een elektriciteitscentrale en van daaruit naar het stopcontact van de klant geleid via hoog-, midden- en laagspanningsverbindin- gen. Hoogspanningsverbindingen (50 t/m 380 kv) lopen meestal bovengronds. De midden- en laagspanningsverbindingen zijn tegenwoordig waar mogelijk onder de grond aangebracht. Bij het transport van stroom van de elektriciteits centrale naar de klant moet de elektriciteit worden getransformeerd van hoge naar midden spanning en vervolgens naar lage spanning. In onderstations en transformatorhuisjes wordt hogere spanning van de 10.000 Volt (10kv)-ring- kabel omgezet in spanning van 220/380 Volt, een spanning geschikt voor dagelijks gebruik thuis of op het werk'. Vervolgens komt de stroom- opwekkking en -voorziening in Zeeland aan bod. Wie tegenwoordig klaagt over de rekeningen van de Delta Nuts, zal met genoegen lezen dat de problemen niet van vandaag of gisteren zijn; de vroegere pzem functioneerde in het begin zo stroef, dat de bevolking de afkorting al snel ver taalde met 'Praktisch Zonder Enige Mogelijkheid'. Boekbesprekingen 77

Zeeland | 2005 | | pagina 39