of zelfs maar een practicumlokaal kende de Utrechtse universiteit toen nog niet. Als opvolger van Van Rees zou Buys Ballot later zelf veran dering aanbrengen in deze situatie. Affiniteit met experimenteel onderzoek zou hij echter nooit ontwikkelen. Hij voelde zich net als zijn leer meester meer thuis op het gebied van de theorie of, zoals hij het zelf noemde, de 'bespiegeling'. Ambities Naast bevlogen en leergierig was de jonge Buys Ballot ook uiterst ambitieus. Dit kwam het scherpst tot uiting in een merkwaardige verhan deling die hij in 1843, nog tijdens zijn studietijd, schreef. Het betrof hier een nogal hoog gegrepen poging een samenhangende grondslag te for muleren voor de gehele natuur- en scheikunde in de vorm van een speculatieve theorie over de alternerende wisselwerking van samengestelde complexen van materiedeeltjes en etherdeeltjes. Zijn nuchtere leermeesters, de chemicus Mulder en Van Rees, waren niet onder de indruk van deze 'theorie van alles' en ontraadden hem publi catie. De frustratie over deze bejegening heeft hij zijn levenlang met zich meegedragen. Ook latere pogingen om zijn theorie onder de aan dacht van vakgenoten te brengen brachten niet de gewenste bijval. Dertig jaar na dato schreef hij zijn toenemende concentratie op de meteorologie toe aan deze negatieve ontvangst: hij had 'uit teleurstelling de meteorologie als een speelpop ter hand genomen.' Maar voor het zover was voltooide hij eerst zijn stu die met een dissertatie over cohesie en adhesie. Na zijn promotie in 1844 toonde hij weinig haast met het vinden van een betrekking. Waar Krecke al enkele jaren werkzaam was als wiskundeleraar op het Nijmeegse gymnasium - de gangbare loopbaan voor de toen nog uiterst schaarse bèta studenten - zette Buys Ballot zijn studies een voudigweg voort. Na een jaar kreeg hij toestem ming om onbezoldigd colleges te geven aan de universiteit. De faculteit telde slechts het wettelijk vastgelegde aantal van vier hoogleraren, die blij waren met deze gedeeltelijke ontlasting. Buys Ballot doceerde eerst een jaar scheikunde en het jaar daarop tevens geologie en mineralogie. Daar zouden later nog wiskunde, sterrenkunde, natuurkunde en meteorologie bijkomen. In 1847 overleed onverwacht de Utrechtse hoogleraar wiskunde Wenckebach. Buys Ballots investering betaalde nu uit. Hij werd aangesteld als buiten gewoon hoogleraar wiskunde. Maar op het moment van zijn benoeming had hij tevens een ander plan opgevat, namelijk de oprichting van een meteorologisch en aardmagnetisch observa torium. De afgelopen jaren was hij ijverig bezig geweest met de analyse van vroegere Nederlandse weerkundige waarnemingen. Daarbij zocht hij naar patronen in de variatie van de temperatuur in samenhang met astronomische verschijnselen als de asrotatie van de zon en de fasen van de maan. Vanwaar deze belangstelling die immers zo sterk contrasteert met die voor fundamentele materietheorieën? 'Big science' Buys Ballots toenemend enthousiasme voor de meteorologie kan worden verklaard uit een tweetal factoren. In de eerste plaats was er op dat moment een internationale hausse in de studie van de geografische spreiding van natuur wetenschappelijke grootheden en objecten als vegetatie en diersoorten, geologische formaties, getijdenbeweging, aardwarmte, aardmagnetisme en meteorologische grootheden. Dergelijk onder zoek gold als modern en opwindend. De sugges tie van onopgeloste raadsels en het vermoeden van een verborgen samenhang combineerden met de belofte van praktische toepassingen. Imperiale grootmachten als het Britse koninkrijk en het tsaristische Rusland stelden veel geld beschikbaar voor grootschalig aardmagnetisch en meteoro logisch onderzoek. Dit was de 'big science' van de negentiende eeuw. Daarbij kwam dat naar ieders oordeel de meteoro logie, anders dan bijvoorbeeld de astronomie, in een pril stadium verkeerde. Kennis van de voor naamste wetmatigheden ontbrak nog. Hier kon men nog belangrijke ontdekkingen doen en een grote reputatie verwerven. Buys Ballot achtte de tijd rijp voor een dergelijke doorbraak. Die ver wachting werd mede ingegeven door een recente innovatie, namelijk de elektrische telegraaf. Naar verwachting zou binnen niet al te lange tijd heel Europa overdekt zijn met een dicht telegraafnet. Dit zou een snelle uitwisseling van lokale weer kundige informatie mogelijk maken en daardoor een impuls geven aan het meteorologisch onder zoek. Tot dan toe had het internationale onderzoek zich geconcentreerd op het wereldwijd bepalen van de gemiddelde waarden van grootheden als druk en temperatuur. Volgens Buys Ballot zou de volgen- 42 Buys Ballot en het knmi

Zeeland | 2005 | | pagina 4