eTan te gaan varen. Hulp kwam uit onverwachte hoek. Datzelfde voorjaar ontving de Nederlandse rege ring een uitnodiging voor deelname aan een door Maury geïnitieerde internationale oceano- grafische conferentie in Brussel. Janssen werd afgevaardigd en de daar gemaakte afspraken verplichtten de deelnemers tot nationale inspan ningen, met als voorgehouden worst Maury's Sailing Directions. Enslie, die zijn post behouden had, zag de zeevaartafdeling liefst ondergebracht bij een wetenschappelijke overheidsinstelling en ondersteunde de oprichtingsplannen. Uiteindelijk gaf ook Thorbeckes opvolger Van Reenen toe en kwam het instituut daadwerkelijk tot stand. Opmerkelijk genoeg meende ook Van Reenen te han delen in de geest van zijn voorganger. Thorbecke zelf beweerde achteraf dat hij nooit verder had willen gaan dan subsidiëring. In zijn ogen was de overheidsbemoeienis hier te ver doorgeschoten. Hoe dit ook zij, op 31 januari 1854 was het knmi een feit. Janssen kreeg de verantwoordelijkheid voor de zeevaartkundige afdeling, Krecke voor de landwaarnemingen. Buys Ballot kreeg de leiding als onbezoldigd hoofddirecteur. Figuur 3. Het KNMI te Utrecht in 1856; steendruk door P.W. v.d. Weijer. De wet Concentreerde hij zich aanvankelijk louter op periodieke schommelingen in de temperatuur op één enkele lokatie, met het groeien van zijn net werk betrok hij ook de ruimtelijke spreiding van de meetwaarden in zijn onderzoek. Uit dergelijke analyses ontstond de naar hem genoemde wet. In de oorspronkelijke formulering, in 1857 gepre senteerd voor de Koninklijke Akademie van Wetenschappen is er niets dat ook maar in de verte op een wetmatigheid wijst. Hij benadrukte daar dat een groot drukverschil binnen Nederland in de regel gepaard gaat met een krachtige wind. Terloops voegt hij daaraan toe: 'De rigting was of werd steeds Oostelijk (tusschen n.o. en z.o.), als de stand hooger was te Groningen en te Helder dan te Maastricht, en steeds West of Zuidwest, als hij hooger was te Maastricht dan te Helder, bijna zonder uitzondering.' Binnen twee jaar was het verband gegeneraliseerd tot de vorm waarin die thans wordt aangehaald: 'wanneer men zich stelt in de richting van het drukverval met de hoogere druk achter zich, komt de wind van links achter op het noordelijk halfrond.' Naar spoedig bleek was deze wetmatig heid vrijwel gelijktijdig - en zelfs iets eerder - gepresenteerd door een Amerikaanse leeftijd-

Zeeland | 2005 | | pagina 7