genoot, genaamd William Ferrel. Ferrel was echter langs puur theoretische weg tot het inzicht gekomen dat de asdraaiing van de aarde in de genoemde afbuiging van de luchtstromen moest resulteren. Toch was het vooral Buys Ballot die met de eer ging strijken. De wetenschappelijke dominantie van Europa en de grotere bekendheid van Buys Ballot hadden als gevolg dat spoedig in binnen- en buitenland gesproken werd van de 'wet van Buys Ballot'. Uit de correspondentie tussen beide ontdekkers blijkt dat de Nederlander de prioriteit van de Amerikaan volledig erkende. Zelfs stelde hij voor om de wet naar beiden te vernoemen. De bescheiden Ferrel wees dit voor stel echter hoffelijk van de hand. In de Verenigde Staten heeft de benaming 'Ferrel's law' later als nog ingang gevonden. Figuur 4. De aëroelinoscoop. De nieuwe wet deed in Nederland goede diensten voor Buys Ballots voortdurende pogingen de maatschappelijke rol van de meteorologie te ver groten. In juni 1860 werden de door hem voor gestelde weertelegrammen ingevoerd. Deze naar de havens verstuurde telegrammen bevatten enkel de relevante barometerverschillen, die op publi catieborden kenbaar werden gemaakt, en waaruit men zelf conclusies moest trekken. Voorzichtig als hij was, deed Buys Ballot geen concrete stormwaarschuwingen uitgaan. Aangezien er op dit punt geen zekerheid bestond, achtte hij het schadelijk voor het aanzien van de wetenschap, om meer mee te delen dan de harde feiten. Buys Ballots overmoedigheid wanneer hij zich ge steund wist door de rede - oftewel een theorie -, vond zijn tegenhanger in zijn behoedzaamheid bij empirische generalisaties. Stormwaarschuwingen in de vorm van optische seinen werden in 1864 ingesteld in navolging van Engeland. Toen deze systemen niet goed bleken te voldoen, ontwikkelde Buys Ballot in 1867 eigenhandig een alternatief in de vorm van een bijzonder instrument, door hem aëroelinoscoop genoemd. Dit was in wezen een soort seinpaal, bestaande uit een mast met dwars daarop een stang die zowel in horizontale als verticale rich ting kon draaien. Aldus kon van grote afstand zowel richting als grootte van het drukverval zichtbaar worden gemaakt. Lang is het apparaat niet gebruikt. Na de dood van Buys Ballot is het spoedig in onbruik geraakt. Het illustreert bovenal zijn toenemende praktische werkzaam heden. Internationalisering ln de daaropvolgende jaren zette Buys Ballot zich steeds meer in voor internationale samenwerking op het gebied van de meteorologie. Een aantal factoren speelde hem hierbij in de kaart: zijn inmiddels opgebouwde reputatie van één van Europa's leidende meteorologen, zijn grote talen kennis en het feit dat hij als representant van een klein land nauwelijks hoefde te vrezen voor gevoelens van nationale rivaliteit, ln 1872 publi ceerde hij een voorstel voor een uniform systeem van meteorologische observaties ter voorbereiding van een internationaal meteorologencongres in Leipzig. Buys Ballot werd daar als eerste voor zitter benoemd. Het jaar daarop werd in Wenen een permanent comité ingesteld, later omgedoopt tot Internationaal Meteorologisch Comité (imc). Ook hiervan was hij de eerste voorzitter. ln dit internationaal verband heeft Buys Ballot zich sterk gemaakt voor standaardisering van meetme thoden en -tijdstippen en voor meteorologisch onderzoek in de poolstreken. Zo ondersteunde hij het plan van de Oostenrijkse poolonderzoeker Weijprecht voor het vestigen van weerstations nabij de beide polen. Op een conferentie in Bern in 1880 kon Buys Ballot het plan ternauwernood doordrukken door zich borg te stellen voor Neder landse deelname aan het project. Een en ander resulteerde in het eerste Internationale Pooljaar 1882-1883. Aan Nederland was de bezetting 46 Buys Ballot en het knmi

Zeeland | 2005 | | pagina 8