van een station te Port Dickson aan de mond van de Jenisseï te Siberië toegewezen. Van regerings wege was een subsidie toegezegd van fl. 30.000 onder voorwaarde dat het resterende bedrag van fl. 40.000 uit particuliere bijdragen zou worden gevonden. Na herhaalde oproepen kwam het bedrag bijeen en werd een wetenschappelijke expeditie uitgerust. Deze liep overigens groten deels op een mislukking uit doordat het schip bekneld raakte in het drijfïjs. Na enige omzwer vingen wist de bemanning veilig thuis te komen. Overigens had Buys Ballot zich bereid getoond uit eigen middelen een reddingsexpeditie te financieren. Besluit Na het overlijden van Buys Ballot in 1890 werd hij als hoofddirecteur opgevolgd door zijn mede werker Snellen. In 1897 verhuisde het knmi naar de huidige standplaats in De Bilt. Intussen leek Buys Ballots grote droom, betrouwbare weers voorspellingen op basis van kennis van de funda mentele wetten, nog even ver verwijderd als in de jaren veertig toen hij zijn werk aanving. De globale en onnauwkeurige vierentwintiguursvoor- spellingen berustten voornamelijk op uit grote hoeveelheden waarnemingen afgeleide vuistregels en niet op daadwerkelijk inzicht in atmosferische processen. De grote doorbraak op dit gebied zou pas plaatsvinden na de Eerste Wereldoorlog. Dat neemt niet weg dat Buys Ballots missie in veel opzichten geslaagd is. Zijn ambitie om de meteorologie in Nederland van de grond te tillen en een volwaardige plaats te geven in de weten schappelijke wereld heeft hij volledig weten te realiseren. De behoefte aan erkenning en onder steuning voerde hem via scheepvaartkringen uiteindelijk naar de Nederlandse staat. Door han dig te schermen met economische en militaire belangen en de zaak te verheffen tot één van nationaal prestige wist hij de overheid te ver leiden tot een toen nog hoogst ongebruikelijke stap: de oprichting van een wetenschappelijk rijksinstituut, het knmi. Figuur 5. Het KNMI in 1900.

Zeeland | 2005 | | pagina 9