Genootschapsverzamelingen U0 QGnCimCn rondom GOH is conservator van het Zeeuws Museum. Egyptische mummie ontrafeld Hesther van den Donk M.m.v. Moortje Smid-Geirnaerdt, radioloog bij het Oosterscheldeziekenhuis. In het Zeeuws Museum is de mummie altijd een grote publiekstrekker geweest. De fascinatie van het publiek, vooral bij kinderen, voor de Egyp tische doodscultuur is groot. Hoe komt nu een mummie in Zeeland terecht? De Egyptische mummie is in 1783 vanuit Batavia geschonken door Adriaan Moens aan het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Hoe Moens aan de mummie is gekomen is ons niet bekend. Mummies werden toen gezien als zeldzame kostbaarheden en het Genootschap aanvaardde de schenking met groot plezier. De mummie (inv. nr. G2I35) is in 1961 door het Genootschap in langdurig bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum in Middelburg. In 1963 is zij met medewerking van het Rijksmuseum voor Oudheden (rmo) in Leiden nader onderzocht. In een brief gedateerd 18 december 1963 bericht directeur Piet van Daalen dat hij het object weer in ontvangst heeft genomen: 'Heden ontving ik de mummie weer terug in zo'n keurige staat als deze sinds twee eeuwen niet meer is geweest'. Helaas is het resultaat van het onderzoek niet op schrift gesteld. Uit mondelinge overlevering door Van Daalen weten we dat het om een zevenjarig meisje gaat, dat heeft geleden aan de Engelse ziekte, ook wel rachitis genoemd. Zeer bijzonder is het feit dat de mummie extra botten zou hebben. Het feit dat Van Daalen refereert aan de keurige staat van de mummie doet vermoeden dat de mummie mogelijk opnieuw is ingewikkeld; dat gebeurde wel vaker, met oude restanten van windselen. In 2002 is de mummie geconserveerd door Jan Sloos, restaurator uit Leiden. Hij heeft haar met de oude windselen opnieuw ingewikkeld, op een bedje met hoofdsteun bevestigd en ter bescherming er een gaas over aangebracht. De voeten waren verpulverd en Sloos bracht een voetsteun aan om de vorm van het skelet beter te laten uitkomen. De kartonnage is nader onderzocht. Veel stukken van de losse kartonnage behoorde niet tot dezelfde Figuur 1. De mummie gaat de cx-scan in. Genootschapsverzamelingen

Zeeland | 2005 | | pagina 26