Boekbesprekingen Dorothée Sturkenboom, De elektrieke kus; over vrouwen, fysica en vriendschap in de 18de en 19de eeuw, het verhaal van het Natuurkundig Genootschap der Dames in Middelburg. Amsterdam/Antwerpen, uitgeverij Augustus, 2004. 336 blz., geïllustreerd, register. ISBN 90-45700-13-1. Prijs: 22,50. Hoe schrijft een historica een verantwoord boek zonder te beschikken over de originele bronnen? Deel uitmakend van een internationaal onder zoeksproject, kreeg de historica Dorothée Sturken boom geld - en dus tijd - om zich te verdiepen in de geschiedenis van een intrigerend gezelschap te Middelburg: het Natuurkundig Genootschap der Dames. Van het oorspronkelijke archief van dit Genootschap is geen snipper papier bewaard gebleven, maar door haar onderwerp via geschik te omwegen te benaderen en gevonden feiten op ingenieuze wijze te combineren, creëerde Sturken boom een niet alleen voor Zeeuwse begrippen belangwekkende uitgave. Ook op internationaal wetenschappelijk terrein deed zij in een copro ductie met de Amerikaanse hoogleraar Margaret C. Jacob van zich spreken met een publicatie over het Middelburgse damesgenootschap in het Amerikaanse tijdschrift voor wetenschapsgeschie denis Isis (vol. 94, 2003). Onder aanvoering van de bekende Middelburgse regent en wetenschapsbevorderaar Johan Adriaen van de Perre, besloot een aantal gegoede Middel burgse dames in 1785 tot de oprichting van een gezelschap waarin zij zich door een kundig docent zouden laten onderrichten in wat toen de proefondervindelijke wijsbegeerte werd genoemd. Daaronder viel het complete spectrum van de natuurwetenschappen, uiteenlopend van wis-, natuur- en scheikunde tot geologie, botanie en fysiologie. Dit Natuurkundig Genootschap der Dames was voor zover bekend de eerste natuur wetenschappelijke vereniging voor vrouwen in de westerse wereld. Terecht wordt een aanzienlijk deel van het boek besteed aan de vraag waarom de dames zich in een dergelijk genootschap orga niseerden en aan de vraag waarom dit uitzonder lijke gezelschap juist in Middelburg ontstond. De natuurwetenschap, sterk in opkomst vanaf de late zeventiende eeuw, was een doorslaand succes bij het grote publiek, mede als gevolg van het ver makelijke en spectaculaire karakter van sommige experimenten. Getuige de particuliere verzame lingen en de vele boeken die op dit terrein voor vrouwen en kinderen verschenen, deed de natuurwetenschap in de achttiende eeuw ook haar intrede in het huiselijke leven. Vanuit Verlichte idealen werden vrouwen aangemoedigd zich op dit gebied te ontwikkelen, omdat zij met deze kennis goede gesprekspartners voor hun echtge noten en bekwame opvoedsters van hun kinderen zouden zijn. Andere tijdgenoten vreesden echter verwaarlozing van het gezinsleven en ongewenste interventies van vrouwen in door mannen gevoer de wetenschappelijke discussies. De aantrekking en afstoting tussen de beide seksen op het gebied van de proefondervindelijke natuurkunde wordt fraai gesymboliseerd in het experiment van de elektrieke kus, waaraan het boek om die reden zijn titel ontleent. Voor deze, vanwege haar hoge vermakelijkheidsgehalte destijds erg populaire, proef wordt een man gevraagd een dame te kussen die op een geïsoleerd platform met een elektriseermachine is verbonden. Onwetend van wat hem te wachten staat, buigt de heer zich naar voren, maar juist voordat hij de mond van de dame kan beroeren, springen de vonken van de geëlektriseerde vrouw hem tegemoet. Al met al was de natuurwetenschappelijke interesse van de Middelburgse dames dus niet zo uitzon derlijk. Wel bijzonder is dat zij de vorm van een genootschap verkozen om te voldoen aan hun behoefte tot kennisvermeerdering. In Middelburg bestond reeds het voor heren bedoelde Natuur kundig Gezelschap. Vrouwen pasten daarin niet, omdat het ongebruikelijk was dat mannen en vrouwen tegelijk participeerden in min of meer publieke aangelegenheden. Hier en daar werden in het land wel speciale natuurkundige lessen voor vrouwen gegeven, maar een institutionele verankering was er nergens. Door het feit dat die institutionalisering in Middelburg wel tot stand kwam, nam de Zeeuwse stad op dat moment wereldwijd een unieke positie in. De formalisering van het damesgenootschap, dat beschikte over 70 Boekbesprekingen

Zeeland | 2005 | | pagina 32