schroot van 41 kogels van twee pond elk op de vijf prauwen af te kunnen geven. Na nog een keer gewend te zijn, werd een tweede salvo met het bakboordgeschut gevuurd. Vervolgens werd er al vurend rond de prauwen gevaren. Hierbij werden steeds twee prauwen onder schot gehou den. Men vuurde steeds op het vaartuig met de meeste riemen. Al snel begonnen twee zeerovers vaartuigen te zinken. Het vuren werd gestaakt om enkele zeerovers uit het water te vissen. Bij de overgebleven drie vaartuigen werden de vele doden overboord gezet om de scheepjes lichter te maken. Behendig probeerden de overige zeerovers te ontkomen, maar: 'de riemen vielen stuk en hingen werkloos aan de boorden, terwijl hier en daar masten gebroken waren en de zeilen achterom sleepten. Gelijk een stervend ligchaam, dat zich nog even beweegt, viel er nu en dan een schot uit hunne lilla's met schrootbussen van steen.'26 Vervolgens werden de prauwen een voor een aange vallen. Met enterhaken werden ze naar het schip getrokken en met geweervuur werden de nog vechtende zeerovers uitgeschakeld. Het verzet van sommige zeerovers was zo hevig, dat drie leden van de equipage van de Phoenix door bamboe werpspiesen zwaar gewond raakten. Vervolgens liet men bewapende sloepen te water om de nog rondzwemmende zeerovers op te pikken. Adelborst Herman Dirk Slegt commandeerde er een van. Het gevecht heeft in totaal ruim vijf uur geduurd. Vanwege de afnemende wind had de bemanning van de schoener Zr. Ms. Zephir de strijd van een paar mijl afstand slechts kunnen gadeslaan. In totaal werden twintig zeerovers gevangengenomen, waaronder twee kleine jongens. Verschillende zeerovers waren zwaar gewond. Daarnaast werden zes lieden, die kort daarvoor waren geroofd, bevrijd. De rest van de zeerovers, ongeveer zeven tig, had de confrontatie niet overleefd. Er werden grote hoeveelheden bamboespiesen, handwapens en enkele lilla's27 inbeslaggenomen. De volwas sen zeerovers werden in de bijna lege kolenbun kers van de Phoenix gevangen gehouden. Na tien dagen onder stoom gevaren te hebben, was de hitte er ondragelijk. Nadat de smid boeien had vervaardigd werden ze vier aan vier aan dek vast geklonken. Na ondervraging van de twee jongens bleek dat er nog een zevende vaartuig moest zijn. Op 1 5 november werd de zevende prauw bij Poelau Lawak gepraaid. Elf welgemikte schoten met schroot van de 12- en 24-ponders waren voldoende: 'om haar tot een zeef te maken; koel bleven eenige roovers op het van tuig ontbloote dek staan, roepende "Meer! Nog meer!" gereed, om met hunne assingaaijen [werpspiesen] een gunstige worp te doen.'28 Zes zeerovers, van wie één zwaar gewond, drie door hen gevangen personen, een lilla en een geweer vielen in Nederlandse handen. De aanvoerder, Pang Lima, was een van de gevangenen. Bij terugkomst op Soemanap kwamen veel Indone siërs die het gevecht hadden gezien aan boord, om te vernemen wat er met hun dierbaren was gebeurd. In totaal overleefden vijftien van hun landgenoten het avontuur. Zij vroegen een van de zeerovers om wraak te nemen en droegen een net overleden rover in een stuk zeildoek het schip af. De volgende morgen werd voor de terugreis koers gezet naar Soerabaja. Daar werden de gevangen zeerovers, inclusief de twee jongens, aan de politie overgedragen. Inmiddels was matroos der tweede klasse J.R. de Singer aan zijn verwon dingen overleden. Hit de verhoren bleek dat de zeerovers Dajaks waren, afkomstig van Zuidoost-Borneo, van de kampong Tanna Passier, ten zuiden van Troessan. Zij aasden vooral op lieden om hun land te bewerken of om als slaaf te kunnen verkopen. Ze waren drie weken op strooptocht geweest. De meeste gevan genen waren afkomstig van Soemanap en waren geroofd van meerdere handelsvaartuigen. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, pas later kwam het predikaat koninklijk, is opge richt in 1769, met als doelstelling wetenschap te beoefenen en kennis te verbreiden over en met betrekking tot Zeeland. Een beproefde methode daartoe waren de zogenaamde prijsvragen, waar bij een antwoord op een brandende Zeeuwse kwestie werd gevraagd in de vorm van een opstel.29 Herman Dirk Slegt werd lid in 1869, als gepensio neerd kapitein-luitenant-ter-zee, woonachtig te 94 Schip Phoenix

Zeeland | 2005 | | pagina 16