14.3 Vlissingen. In 1878 volgde zijn benoeming tot directeur van het genootschap, een soort senior- lid. Dit bleef hij tot zijn overlijden in 1890.30 Hij werd actief in de commissie voor het verzamelen van (meteorologische) waarnemingen op de oceaan. Deze commissie was in 1856 in het leven geroepen, maar werd door het overlijden van voorzitter jonkheer W.H. de Jonge van Campens Nieuwland alweer begin jaren zeventig opge heven. Het bestuur vond het, gezien de weinig actieve leden, niet wenselijk de commissie te continueren. Herman Dirk Slegt zal er maar kort lid van zijn geweest. Ook heeft hij niet gepubli ceerd in het verenigingsorgaan, Archief.3'' Begin april 1891 werden de twee schilderijen van Slegt aan het genootschap overgedragen. Tijdens de jaarvergadering werd kort stilgestaan bij de onlangs overleden schenker. De overdracht was voorpaginanieuws voor de Middelburgsche Courant. Er werd een korte biografische schets geplaatst en er volgde een beschrijving van de afbeelding van de twee schilderijen van Schütz.32 Ook het gebruik van de enterhaken en de actie met de sloepen ontbreken. Het schilderij stelt ongetwijfeld het begin van de operatie voor. Aan stuurboord bevinden zich drie prauwen, aan bakboord nog eens twee en de Phoenix stevent af op de zesde. De prauwen hebben de zeilen gestreken en verspreiden zich. De bakboordsbatterij vuurt. Of het schilderij 'Schip Phoenix met Maleise zeerovers in Straat Madoera' dat 25 jaar na de enerverende gebeur tenissen is geschilderd, een getrouwe weergave is van het treffen van Zr. Ms. Phoenix met de zeeroversprauwen, is niet zeker, maar ik denk het wel. De schilderijen kwamen te hangen in de vergaderzaal N in het pand van het genootschap aan de Wage- naarstraat. Later zijn ze mogelijk overgebracht 1 naar het museumgedeelte van het gebouw. In 1961 werd het museum opgeheven, de collectie van het genootschap is toen verspreid. Zo is de collectie prenten en tekeningen gedeponeerd in het Rijksarchief Zeeland, thans Zeeuws Archief. De schilderijen zijn overgedragen aan het Zeeuws Museum, waar ze nog steeds hangen.33 Besluit 2 Voor marinepersoneel heeft zowel de zee als het leven en werken aan boord van een schip vele gevaren in petto. Voor de Zeeuwse marineofficier Herman Dirk Slegt was dit niet anders. Hij heeft 3 in Nederlands-lndië tegen zeerovers gevochten en bij een andere gelegenheid is zijn schip bij Zandvoort gestrand. Beide gebeurtenissen heeft Slegt door de Zeeuwse zeeschilder Jan Frederik Schütz laten vereeuwigen. De twee werken zijn 4 representatief voor de twee belangrijkste periodes van de schilder. Als historische bron voegt het schilderij 'Schip Phoenix met Maleise zeerovers in Straat Madoera' niet veel toe aan onze kennis: het blijft immers een momentopname. Zo wordt de gehanteerde 5 tactiek van het rondcirkelen en het één voor één uitschakelen van de prauwen niet afgebeeld. Deze bijdrage is een herziene versie van een artikel dat onder een andere naam - 'Het schilderij "Schip Phoenix met Maleise zeerovers in Straat Madoera, 1869" van Jan Frederik Schütz sr. (1817-1888)' - is verschenen in V. Enthoven, G. Acda en A. Bon (red.), Een saluut van 26 Schoten. Liber amicorum aangeboden aan Ger Teitler bij zijn afscheid als hoogleraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine. Amsterdam 2005. Anita van Dissel, Jan Piet Puype en Boukje Thijs dank ik voor hun bijdrage bij de totstandkoming van dit artikel. G. Teitler, A.M.C. van Dissel en J.N.F.M. a Campo (red.), Zeeroof en zeeroofbestrijding in de Indische archipel (19°' eeuwj. Bijdragen tot de Nederlandse Marinegeschiedenis 15 (Amsterdam/Den Haag 200). M. Platier-Van Engeland, 'Van den storm in de stilte'. De Zeeuwse schildersfamilie Schütz, 1817-1933. Middelburg 1988; J.H.F. Schwartz, 'Van de Phoenix, de Cycloop en de Sambre. J.F. Schütz als documentalist'. Den Spiegel 16 (1998) 19-23. Indien niet anders vermeld, is de informatie over de carrière van H.D. Slegt gebaseerd op: Herman Dirk Slegt, Nationaal Archief, Stamboeken Koninklijke Marine, 1813-1940, klapper op de stamboeken marineofficieren, 1850-1940, 1:48; M.J.C. Klaassen, Adelborstenopleiding te Delft-Medemblik-Breda, 1816-1857. Z.p. 1979, 94, M.238. Gegevens ontleend aan het straatnamenproject van Middelburg, aanwezig in de studiezaal van het Zeeuws Archief. Schip Phoenix 95

Zeeland | 2005 | | pagina 17