Bestand kon worden gesloten, hielden de oor logshandelingen op. Er werd bedijkt en zo kwam de Groote- of Oude Albertpolder droog. Zodra duidelijk werd dat het Twaalfjarig Bestand in 1621 niet zou worden verlengd, werden de oorlogshandelingen hervat. De militaire aandacht concentreerde zich in Noord-Vlaanderen aanvan kelijk op het gebied van en ten zuiden van Sluis. Hier kwam de Cantelmolinie tot ontwikkeling. Uiteindelijk werd Philippine in 1633 door Frederik Hendrik veroverd en wat opgeknapt. De gede puteerden die elk jaar de Staatse bolwerken in Noord-Vlaanderen bezochten en in 1636 ook Philippine, vonden dat het fort eigenlijk een nieuwe kruittoren moest hebben.8 Zo'n bouw werk kostte 1.050 gulden en dat was niet beschikbaar. En daarom werd er elk jaar iets aan gepast. Voor 1644 was er al een geheel nieuw stuk aan het fort Philippine gebouwd dat op die manier verder naar het zuiden uitgebouwd werd. Met Philippine in handen hadden de Staatsen een uitstekende uitgangspositie om Sas van Gent aan te vallen. Pas in 1644 viel ook die vesting in Staatse handen. Die verovering werd door de stadhouder als een grootse triomf gevierd, waar bij vele genodigden de uittocht van het Spaanse garnizoen gadesloegen. Bij de Vrede van Munster werd het fort gewoonweg bij het Noorden inge deeld. De oude Landdijk van de Vier Ambachten voor wat het gedeelte vanaf Boekhoute tot aan De Staak betreft, vormde sedertdien de lands grens tussen twee naties. Dit was in het noorden De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden met zijn aanhangsels: Staats-Limburg, Staats- Brabant en Staats-Vlaanderen met inbegrip van Philippine en dat waren de Spaanse Nederlanden in het zuiden die een deel van de Spaanse kroon bleven. Als Staats bolwerk bleef Philippine van belang. Toen in 1672 de Franse legers Staats-Vlaanderen naderden, werden opnieuw polders onder water gezet. Bij Philippine werd de zeedijk van de St.- Pieterspolder doorgestoken. Veel meer dan een kleine strategische schakel in een lange keten grotere en kleinere vestingen is Philippine nooit geworden. Of toch wel? Tijdens de Spaanse Successieoorlog van 1702 tot 1713 vielen de Franse legers opnieuw Noord-Vlaanderen aan. Ook ditmaal werd de tactiek van onderwaterzet ting toegepast. Volgens toenmalige Staatse des kundigen was het belang van Philippine vooral gelegen in het feit dat het dekking bood voor Axel. Axel was langs de oostzijde, namelijk het Hellegat, maar lastig te bereiken vanwege de geringe diepgang van die geul. Daarom gingen de meeste en vooral de grootste schepen met bestemming Axel langs de Braakman en dienden deze vlak onder de dijken van Philippine te varen. Een vijandelijke bezetting van het fort zou dus de doodsteek voor de Staatse scheepvaart langs westelijke zijde betekenen. In de achttiende eeuw werd Philippine ook onderdeel van de lange oost-west lopende inundatielinie. Polders bezui den Hulst en het Axelse Kanael, maar ook rond om Philippine en zo verder langs de Passageule richting Nieuwerhaven en Zwin, maakten deel uit van die linie. Helaas, reeds in 1747 bleek deze inundatietactiek niet te werken. De Fransen bezetten geheel Noord-Vlaanderen en vertrokken pas in 1749. Tussen 27 april en 8 mei 1747 namen de Fransen Philippine in (fig. 5). Figuur 5. Fragment van een belegeringskaart van Philippine, 1747 (Service Historique de l'Armée de Terre, Vincennes, Kaarten, nr. 015 LIC 983). Philippine 101

Zeeland | 2005 | | pagina 23