brief met de hoop 'dat ik spoedig in staat zal zijn, U een 4de afdracht te kunnen doen', maar over een vierde afdracht zijn er geen gegevens. Gezien de fl. 10,- per prent die voor Westkapelle bestemd was, moet er dus naast de 25 genum merde handdrukken van Melse een ongenummerde oplage van minstens 325 exemplaren gedrukt en verkocht zijn. Met het vermoedelijke eindbedrag van fl. 3500,-, en dat in de geldswaarde van 19451, is deze actie bepaald een succes geweest. Dat succes is relatief onbekend gebleven, ook al omdat andere acties voor Westkapelle tijdens die zomer, de feest- weekinzameling in de Utrechtse wijk Lombok bijvoorbeeld, door hun grotere schaal en door de participatie van inwoners van Westkapelle veel meer aandacht trokken en ook veel meer geld opleverden. Wat Westkapelle uiteindelijk deed met de opbrengst van die acties, is een verhaal dat niet in dit kader past, maar dat zeker ooit verteld moet worden. In dit geval verdween het geld niet zomaar in de gemeentekas, maar er werd blijkens een brief in het dossier in opdracht van de waarnemend burgemeester speciaal voor deze stortingen een nieuwe bankrekening geopend bij de Nederlandse Middenstandsbank in Middelburg. De ingelijste prent die ik al van jongsaf kende, hangt op dit moment keurig aan de muur in de gang van een Middelburgse aanleunwoning. De losse prenten uit de map zijn vorig jaar geschonken aan de Atlas Van Stolk in Rotterdam, de grote en grootse verzameling van Nederlandse historie prenten, en aan het Polderhuis in Westkapelle, de plek waar deze voorstelling zeker niet mocht ontbreken. Mijn onderzoekje tenslotte heeft zaken aan de orde gesteld die wellicht ook voor anderen de moeite waard zijn. Naar ik heb be grepen, broedt het Westkapelse Polderhuis op plannen voor een tentoonstelling in 2007 over de wederopbouw van het dorp. Het zou interessant zijn wanneer ook de hulpverlening door particu lieren in dat geheel een plaats zou krijgen. Met speciale dank aan Hanny Louisse te 's Heer-Arends- kerke voor informatie uit haar familie, aan drs Albert Meijer en Kees de Ridder van het Zeeuws Archief te Middelburg en aan Bram Weststrate te Westkapelle voor zijn broederlijke hulp bij het archiefonderzoek. Noten 1 Mededeling van Hanny Louisse, kleindochter van de kunstenaar. 2 Zie Jan Bruins, Stilte over Zeeland, de wereld vanJohan Melse. Goes 1994, 42. 3 De term 'memorieprent' dank ik aan drs Christy Klinkert, die aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een proef schrift voorbereidt over historieprenten omstreeks 1600. 4 Zie ook noot 2, 23. 5 Er bevindt zich nog steeds een exemplaar in de koninklijke verzamelingen. Het is niet bekend langs welke weg de prent daar kwam; er is ook geen correspondentie over bewaard gebleven (mededeling mevr. C.J.M. Eymael, hoofdarchivist Koninklijk Huisarchief). 6 In het gedeeltelijk bewaard gebleven archief van Ooster- baan Et Le Cointre is hierover niets te vinden (mededeling F.H. de Klerk, Gemeentearchief Goes). 7 ZA, Archief Westkapelle, voorl. toeg.nr. 73/1 'Hulpverlening aan slachtoffers van het bombardement op Westkapelle in oktober 1944'. 106 Genootschapsverzamelingen

Zeeland | 2005 | | pagina 28