schilderingen en decoraties op gebruiksaardewerk verloren gegaan, zodat onderzoekers zich moeten richten op de beschilderde amforen en op enkele munten waarop dikwijls planten voorkwamen. Vaak blijken de voorstellingen niet overeen te komen met de voorbeelden in de natuur, wat aanzienlijke twijfel oproept aan de kennis van de kunstenaar maar ook aan die van het publiek. De auteur geeft talloze voorbeelden van onge rijmdheden, zoals bijvoorbeeld de dadelpalm, die weliswaar oorspronkelijk niet inheems was in Griekenland maar die in de klassieke tijd zeer bekend was. Op een pyxis in Ferrara uit 500 voor Chr. is de palm afgebeeld met bladeren die op verschillende plaatsen uit de stam ontspruiten, in plaats van uit een kruin bovenaan de stam. Dergelijke ongerijmdheden kan men ook in de literatuur vaststellen. Pindarus bijvoorbeeld maakt van rozen weidebloemen en Euripides laat een weiland begroeien met viooltjes, selderij en een soort bladerrijke ranken. In Düsseldorf hield de Nordrhein-Westfalische Akademie op 1 december 2004 een symposium onder de naam 'Cardio Vision 2004'. De neerslag van het symposium is de uitgave Carclio- Visionen 2004. Junge Exzellenz in der Kardiovaskuldren Forschung. Uit elf landen van over de hele wereld waren groepen deelnemers aanwezig. Acht jonge mensen met opvallende resultaten van hun onderzoekingen werden bekroond met de 'Young Investigator Award'. Vooral jonge onderzoekers - de helft van de deelnemers was beneden de dertig jaar - kwamen met interessante resultaten over de brug. Van de tachtig presentaties was meer dan dertig procent afkomstig van vrouwen. In korte tijd is heel veel knap, vooruitstrevend onderzoekswerk verricht wat betreft het hart. Een groot deel van de voor drachten betrof dierexperimenteel onderzoek. Het ging veelal om ontwikkeling van nog snellere CT- en MRi-machines, met een hogere veldsterkte. Figuur 1. Een vaas uit Ferrara, waarop de bladeren van de dadelpalm niet uit de kruin van de stam ontspruiten, maar verspreid over de stam zijn geplaatst. De voordrachten werden voor de publicatie in hoofd stukken ingedeeld: vasculaire biologie, ontste kingen, glad spierweefsel, arteriosclerose, nitriet oxide, electrofysiologie, hypertensie, cardiopro- tectie, stamcellen en als laatste beeldvorming. In het hoofdstuk 'Beeldvorming' werden de meest moderne ontwikkelingen besproken. Beeldvor ming van het hart heeft altijd een bijzondere plaats ingenomen in de onderzoekstechniek van wege het dynamische karakter. Het kijken naar een bewegend orgaan en het vastleggen van de bewegingen is van een heel andere dimensie dan kijken naar statische organen, zoals de lever bijvoorbeeld. Klimawandel im 20. und 21. Jahrhundert:Welche Rolle spielen Kohlendioxid, Wasser und Treib- hausgase wirklich? geeft een aantal lezingen en discussies, gehouden op 17 mei 2004 in München. Het boekje is uitgegeven door de Bayerische Akademie der Wissenschaften. Veel klimatologen zijn er op grond van hypothesen en berekeningen van overtuigd dat het warmer worden van ons klimaat met alle nevenverschijn selen overwegend veroorzaakt wordt door de stijging van de co2-uitstoot en andere broeikas gassen. Andere wetenschappers wijzen erop - met goede argumenten - dat de ingewikkelde wisselwerkingen tussen de energie- en water huishouding in de atmosfeer zowel als de invloed van andere klimaatparameters tot nu toe te weinig begrepen en daardoor te weinig in de nu gebruikte klimaatmodellen tot hun recht gekomen zijn. De belastbaarheid van de voorspel lingen voor ons klimaat die opgesteld worden uit de beschikbare modellen kunnen dus ter discussie staan. Deze discussies zijn door beide groepen wetenschappers gevoerd. Op het symposium werden de klimaatveranderingen in het verleden besproken en probeerde men de oorzaken daar van vast te stellen. Daarnaast heeft men zich afgevraagd in hoeverre de klimaatmodellen die nu gebruikt worden voldoen en waar de zwakke punten liggen. Tot slot ging de discussie over de gevolgen die de huidige kennis van zaken voor de politiek moet hebben zowel als voor ieder van ons afzonderlijk. Aanwinsten ruilverkeer 109

Zeeland | 2005 | | pagina 31