gEBEeEH De 25 dagen van Nederland: beslissende momenten uit de vaderlandse geschiedenis, aflevering i. De Opstand der Bataven. Zwolle, Waanders Uitgevers, 2005. Prijs 3,95. Van de 24 volgende afleveringen van dit verzamel werk zijn er inmiddels al verschillende verschenen, die kosten elk 4,95. De eerste aflevering wordt verzorgd door Geert Mak en handelt over de opstand der Bataven. In alle afleveringen wordt een concrete historische gebeurtenis behandeld in het kader van een bepaald thema. Voor afleve ring 1 is dit de Nederlandse identiteit. De opstand der Bataven moet dus in dit thema passen. Deze Bataven werden in de zeventiende eeuw beschouwd als onze krijgshaftige en vrij heidlievende voorouders. Zo werd Jacatra omge doopt in Batavia en in de tijd van de patriotten werd in ons land de Bataafsche republiek uit geroepen. Er moet echter een duidelijk verschil worden gemaakt tussen de, betekenis die later met creatieve fantasie aan de Bataven werd gegeven en de rol en het belang van de werke lijke Bataven. Door grote volksverhuizingen raak ten vele stammen op drift en het is nu eenmaal zo dat er na de vierde eeuw niets meer over de Bataven vernomen wordt. Zo ongeveer is ook de redenering van Mak op blz. 27. Mak noemt desondanks op blz. 15 de Bataafse opstand van 70 na Chr. een keerpunt in de Nederlandse geschiedenis. Volgens hem komt er een culturele grens tussen het door de Romeinen bezette Gallië en de vrije vaak nog rondtrekkende Germaanse stammen achter de grote rivieren. Daar zullen de Romeinen nooit vat op krijgen. Bijna 2000 jaar later zou die natuurlijke schei ding nog altijd herkenbaar zijn in de culturen van dit deel van West-Europa: voor de tegen stellingen tussen Duitsland en Frankrijk, voor de tussenpositie van België, voor de bijzondere rol van het eeuwige eigenwijze Nederland. Het wekt verbazing dat Mak de postume invloed van de Bataven zo hoog inschat. De komst van Franken en Saksen is veel belangrijker en Nederland is vast niet door de eeuwenlang van de Bataven overgeërfde vrijheidszin eigenwijs geworden. Jammer dat Zeeland met Nehalennia en commercieel handelsverkeer met Brittannia en het Rijnland niet wordt genoemd. Mak stelt dat mogelijk de meer zuidelijke stammen zich minder aan de vrijheidsidealen gelegen lieten liggen. Zeeland ligt dus gewoon verkeerd, op blz. 33 hoort het toch gelukkig weer bij het goede gedeelte van Nederland. De Bataven namen overigens na de opstand opnieuw dienst in het Romeinse leger, - ook over hun vrijheidszin valt dus te twisten. Afgezien van deze kritiek op een onderdeel ziet de aflevering er aantrekkelijk uit. De illustraties zijn inderdaad prachtig en goed uitgekozen dankzij het Nationaal Archief en de musea. De bege leidende teksten zijn goed leesbaar. Van de volgende afleveringen valt veel interessants te verwachten. Het lijkt aantrekkelijk voor scholieren en voor andere belangstellenden die een ver flauwde herinnering aan bepaalde gebeurtenissen op willen halen. Bij de andere afleveringen kunnen de belangrijke gebeurtenissen ook gemakkelijker gekoppeld worden aan het gekozen thema. In de tweede aflevering wordt bijvoorbeeld de moord op Bonifatius gekoppeld aan het thema monniken en priesters. A. Molendijk Boekbesprekingen 117

Zeeland | 2005 | | pagina 39