Figuur 2. Het knippen (schoonmaken) van ansjovis is van oudsher vrouwenwerk. Gees R. Gmelich Meijling-van Hemert, Vissen op Zeeuws water. Vlissingen, Den Boer de Ruiter, 2005. 192 blz., geheel in kleur geïllustreerd, bronnen- en begrippenlijst. ISBN 90-74576-55-9. Prijs 29,50. 'De visserij heeft de afgelopen jaren steeds meer te maken gekregen met allerlei beperkingen'. 'Door de technologische ontwikkelingen moeten de vissers zichzelf beperkingen opleggen. De vissers leren met die beperkingen leven'. 'Sommigen richtten zich op nieuwe vormen van visserij'. Deze zinnen uit het begin van hoofdstuk 8 van het boek Vissen op Zeeuws water, geschreven door Gees R. Gmelich Meijling-van Hemert, schetsen eigenlijk een beeld van de hele geschiedenis. Zeeuwse bedrijven moesten door de eeuwen heen innovatief blijven om te kunnen overleven. Dat komt in de verschillende hoofdstukken, of het nu gaat om schelpdieren of vis, steeds weer terug. Die innovatie was nu eens vereist door veranderingen in de natuur (bijv. verzanden van gebieden, ziektes) dan weer door beslissingen van het beleid (bijv. Deltawerken, Nederlandse en Europese richtlijnen met betrekking tot natuur bescherming). De natuur en de mens zelf zorgen voor veranderingen. Bij zowat alle vormen van visserij is de vrije visserij door de eeuwen heen verdwenen. Collectieve en/of individuele initia tieven hebben veelal gezorgd voor nieuwe moge lijkheden: nieuwe mogelijkheden binnen de bestaande visserij, visserij op nieuwe soorten (kreeft, mesheften), visserij buiten de Zeeuwse wateren. Enkele visserijen zijn (zo goed als) verdwenen (bijv. botvisserij, ankerkuilvisserij). De verschillende hoofdstukken met de vele getui genissen door vroeger of nog actieve vissers, geven een boeiend overzicht van de geschiedenis, een nuttige terugblik bij het plannen van de huidige innovatiewensen en ideeën. Basale kennis over de processen die aan de grondslag van veranderingen liggen of nodig zijn voor het slagen van innovatieve ideeën blijkt veelal essen tieel. Ook daar worden meerdere voorbeelden van gegeven. Al bij al kan ik dus niet anders dan iedereen - leek, beleidsmedewerker, onderzoeker en allen die in de sector werken - aanraden dit boek te lezen. J.A. Craeymeersch Kees Slager, De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 verhalen. Amsterdam, Van Gennep, z.j. [2005]. 349 blz., register van Zeeuwse plaatsnamen, bronnenlijst. ISBN 90-551 5-542-X. Prijs: 16,90. In de reeks 'De Nederlandse geschiedenis in verhalen' is nu ook De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 verhalen verschenen. Eerder verschenen Priese, Nederlands-Indische, Gelderse, Groningse en Drentse delen. Met 'verhalen' wordt bedoeld: herinneringen van ooggetuigen aan momenten en gebeurtenissen uit de Zeeuwse geschiedenis. En wie is er beter in staat verhalen van oogge tuigen vast te leggen dan Kees Slager? Eenderde van de verhalen (40 van de 124) speelt zich af in de twintigste eeuw, de eeuw die de auteur het meest vertrouwd is. Een flink aantal van deze ooggetuigen heeft hij zelf geïnterviewd. Gebeurtenissen als de Molukkersopstand in 118 Boekbesprekingen

Zeeland | 2005 | | pagina 40