alleen Santiago de Compostela, Rome of Bari, maar ook naar 'oultre mer': Acco, Bethlehem en Jeruzalem. Enkele van de bekendsten kennen we bij naam. Van net buiten de streek kwam bijvoor beeld ridder Jan van Massene, heer van Axel. Hij stak voor de ogen van de Bourgondische hertog Jan zonder Vrees (1405-1419) iemand neer en maakte vanuit Sluis als 'zoendinc' (boetedoening) een reis naar Palestina 'tot lafenis van de ziel van de vermoorde'.'4 In september 1428 volgde bodewijk van Moerkerke, heer van Praet, zijn voorbeeld.15 Jan Taccoen van Zillebeke reisde eveneens naar Sluis, alwaar hij op 21 maart 1514 afmeerde. Op 12 september kwam hij in Syrië aan en reisde vervolgens door naar het Heilige band. Precies een jaar na zijn vertrek was hij op 1 5 maart 1 51 5 weer terug in Vlaan deren. Tijdens zijn reis hield hij een dagboek bij, waarvan een Franse vertaling bewaard is gebleven.16 Jan de Baenst lil, notabele van Cadzand 1485) en raadsheer van de Bourgondische hertogen Filips de Goede en Karei de Stoute, behoort tot een ander type Jeruzalemgangers. Hij maakte volgens de Zeeuwse kroniekschrijver Smallegange drie keer een reis naar het oosten, zelfs tot op hoge leeftijd. De Baensts reizen hadden niet alleen een religieuze, maar ook een politiek-diplomatieke achtergrond. Dat had te maken met de politieke situatie in het Midden-Oosten en het kruis- tochtideaal van de Bourgondische vorsten die hij diende: ln de veertiende en vijftiende eeuw werd het Midden-Oosten gedomineerd door twee grootmachten: de Mammeloeken in Egypte, Palestina en Syrië en de Turkse Osmanen in Klein-Azië en op de Balkan. Beide landen be twistten elkaar de hegemonie in het oostelijke deel van het Middellandse Zeegebied en de bevant. Op het einde van de veertiende eeuw bedreigden de Turken Hongarije en de overgebleven resten van het sterk verzwakte Byzantijnse rijk. In 1396 kwam het naar aanleiding daarvan tot een van de laatste grote kruistochten: 30.000 soldaten uit West-en Midden-Europa, waaronder veel edelen, onder bevel van de latere, hierboven reeds genoemde Bourgondische hertog Jan zonder Vrees. Hun verpletterende nederlaag bij Nikopolis tegen de superieure Turken was een harde les in Realpolitik en van deze klap is het kruistocht - ideaal in wezen nooit meer hersteld. Slechts enkele van de meer romantisch ingestelde West- Europese vorsten lieten zich van tijd tot tijd nog verleiden tot kruistochtplannen. Van hen was Filips de Goede de belangrijkste. Geboren in 'het jaar van Nikopolis' heeft hij zijn hele leven met de gedachte gespeeld om een nieuwe grote kruistocht naar het oosten te leiden. Regelmatig steunde hij kleinere anti- islamitische initiatieven. Prestigeoverwegingen en wraak op de smadelijke nederlaag van 1396 wogen daarbij minstens even zwaar, zo niet zwaarder dan religieuze motieven. Regelmatig werden verkenners naar het oosten gezonden. Zij moesten hun ogen en oren goed de kost geven, nuttige contacten leggen en na hun reis verslag uitbrengen van hun bevindingen. De Baenst in, kleinzoon van de in Sluis geboren, maar Bruggeling geworden Jan de Baenst 1 (t 1440) was een van hen. Op een van zijn reizen deed hij ook het beroemde klooster 'Sinte Catharine des Bergs Sina' aan. Volgens Smalle gange vroeg en kreeg de heer van Cadzand op elke reis audiëntie van 'Solyman Otthoman, Turks keiser'. De laatste mededeling pleit niet voor Smalleganges geloofwaardigheid, Soleiman 'de Grote' regeerde namelijk een halve eeuw na De Baenst; indien deze het hof in Istanbul bezocht heeft ging het waarschijnlijk om ontmoetingen met de sultans Moerad of Ahmed. Na zijn terug keer heeft De Baenst het Bourgondische hof uitvoerig gerapporteerd over de politiek-militaire situatie in het oosten en de verhouding tot beide islamitische rijken. Hoe betrouwbaar de tekst van Smallegange verder is, is niet zeker. Niettemin past De Baensts reis binnen een voor zijn tijd gangbaar patroon.17 Figuur 4. Pelgrims op de weg naar het graf van cle H. Catharina op de berg" Sinaï, handschrift 1410-1412 (uit: F. van Hemelrijck, Kruis en wassende maan, Leuven, 1984, p. 219). 84 Oude relaties

Zeeland | 2005 | | pagina 6