Boekbesprekingen Mieke Vink-Sluis, 700 jaar Zonnehof. Een landhuis te Bosch en Duin, 2005. 119 blz., 67 illustraties in zwart-wit en kleur. ISBN 90-6720370-x. Prijs 25,- (incl. verzendkosten, te bestellen bij de auteur, vinksluis@planet.nl). Uitgegeven met steun van de Stichting Pieter Zeeman Fonds. In 1905 liet professor Pieter Zeeman een buitenhuis bouwen in Bosch en Duin, een buurtschap onder Zeist. Het gezin bracht al enige jaren de zomers door in pensions op de Utrechtse Heuvelrug. Met het geld dat Zeeman ontving bij de Nobelprijs die hein - samen met zijn leermeester Lorentz - in 1902 was toegekend, kon een eigen zomer verblijf worden verworven dat Zonnehof werd gedoopt. Dit jaar bestaat villa Zonnehof honderd jaar. Bij dit jubileum schreef de huidige bewoon ster een boek waarin alle eigenaren en bewoners van het pand de revue passeren. De familie Zeeman neemt de meest prominente plaats in; ze woonden er immers - zij het niet het hele jaar door - tot 1943, het jaar waarin Pieter Zeeman overleed. Zonnehof was een van de eerste villa's die gebouwd werden in het destijds desolate gebied met zand verstuivingen in de driehoek Zeist-Bilthoven-Den Dolder. Wie er ging wonen moest pioniersbloed in de aderen hebben. Het is aardig om te lezen hoe het met de energievoorziening in het in fasen ontgonnen villapark Bosch en Duin was gesteld. Kachels en open haarden werden ge stookt op hout en kolen. Water werd uit een Norton-pijpwel opgepompt en het afvalwater verdween in zinkputten, die natuurlijk op enige afstand van de Nortonwel moesten worden gegraven. Verlichting vond plaats door middel van een Benoid-luchtgastoestel met een gruwe lijk ingewikkelde gebruiksaanwijzing; pas in 1917 zou Bosch en Duin op het elektriciteitsnet worden aangesloten. Gas wordt nog tot 1938 in vaten aangevoerd. Zeeman, die in 1923 zijn Laboratorium Physica in Amsterdam zou inrich ten met de nieuwste technische snufjes, had er kennelijk geen behoefte aan om van bepaalde technieken ook in zijn privé-situatie gebruik te maken. Wel verrichtte hij allerlei proeven, met name met de zwaartekracht, in de kelder en in Jt' Figuur 1. Pieter Zeeman. de vestibule van Zonnehof. In 1917 schreef hij daarover: 'Blijkbaar zijn in den veengrond van Amsterdam trillingen met een periode van 300 of 400 seconden bijna nimmer ontbrekend. Het was dus hopeloos om met de draaibalans in Amsterdam te werken en ik besloot daarom dezen zomer de proeven voort te zetten in den kelder van een landhuis te Huis ter Heide. Zeer aangenaam was mijne verrassing, toen ik daar de meest volkomen stabiliteit van de balans kon opmerken.' Zeeman ging hiermee door totdat in 1923 zijn nieuwe laboratorium in Amsterdam gereedkwam waarin twee experimenteerlokalen net zo trillingvrij waren als de kelder van Zonnehof. Na Zeemans overlijden bleven de erven Zeeman eigenaar van Zonnehof. Het pand herbergde aan het eind van de Tweede Wereldoorlog grote aan tallen evacués en fungeerde daarna als kosthuis; Boekbesprekingen 111

Zeeland | 2005 | | pagina 33