De enquête van 1994 Op het eind van de twintigste eeuw publiceerde de Stichting Nederlandse Dialecten een vragen lijst in 22 regionale dagbladen.48 Uit de 386 antwoorden van de Zeeuwse eilandbewoners blijkt dat wulcler dan nog sporadisch voorkomt op Zuid-Beveland, zich handhaaft op Schouwen- Buiveland en op de overige eilanden is verdwe nen ten gunste van oans. En de derde persoon enkelvoud um treft men dan, zij het als rand verschijnsel, enkel nog aan op Zuid- en Noord- Beveland. Verder verschaft de enquête ons in ver band met de persoonlijke voornaamwoorden geen relevante informatie. Ten slotte ln snel tempo verandert het dialectbeeld. Ener zijds neemt de druk van het Algemeen Nederlands toe, waardoor standaardtalige vormen als hij en zij de Zeeuwse dialecten binnensluipen. Ander zijds is er, kijkend naar Zuid-Beveland, een verrassende terugkeer te bespeuren van object vormen die deels op het punt stonden te ver dwijnen. Die terugkeer geldt met name de derde persoon enkelvoud (m/v) en meervoud. Wij vinden dit, en ook andere fenomenen die wij in 2004 bij de ondervraging van 132 Zuid-Beve landers konden constateren, niet weerspiegeld in de sand. Erg verwonderlijk is dat niet. Het landelijke Zuid-Beveland wordt hierin door een stadsdialect sprekende Goesenaar (niet) vertegen woordigd. En Noord-Beveland en Duiveland ontbreken zelfs geheel. Daarmee is geen recht gedaan aan de rijke verscheidenheid van de Zeeuwse dialecten. Bijlage llr Zeeuwse eilanden. Vragenlijsten 37 (1964) en 41 (1966). Z-Beveland N-Beveland Walcheren Tholen Schouwen Duiveland 3e pers. ie enk. (m.) ie/um um ie/hij 17 (73 °/o) 1 3 Ie pers. wulder mv. wulder/ons 1 ons 9 (60 o/o) wie 2e pers. julder 20 mv. julder/jullie jullie 1 3e pers. zulder 6 mv. zulder/ulder 2 ulder 1 zie 2 14 1 3 1 3 2 Totaal antwoorden 21 15 Totaal aantal antwoorden voor de Zeeuwse eilanden: 59. Zie opmerking bij Bijlage I. 156 Zeeuwse pronomina

Zeeland | 2005 | | pagina 38