Genootschapsverzamelingen Gravure van het stadhuis van Middelburg door Pieter Bast I.H. Vogel-Wessels Boer Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen heeft in 1978 de historisch-topogra- fische atlas Zelandia 11lustrata aan het Rijks archief in Zeeland, nu opgegaan in het Zeeuws Archief, in beheer gegeven. De atlas viel toen ongeveer uiteen in drie delen: het door Linger gecatalogiseerde deel, de aanwinsten en tot slot de 'dubbelen'. Sinds enige tijd zijn de heer Smallegange en ondergetekende, conservatoren van de Zelandia 11lustrata, bezig de laden met dubbelen door te lopen om te bezien of het inderdaad om dubbelen gaat, dan wel of er ook ander materiaal tussen zit. Het blijkt dat het merendeel van de dubbelen is opgenomen in de atlas, maar er zitten prenten tussen die afwij ken van de opgenomen afbeeldingen. Soms is het een kleine afwijking maar meestal gaat het om een andere uitgave. Zo kwam er een afdruk te voorschijn van een gravure van het stadhuis van Middelburg door Pieter Bast, in 1841 op nieuw afgedrukt. Dit riep vragen op omtrent de gebruikte koperplaat: wie was de eigenaar daarvan en wat is er sindsdien mee gebeurd. Pieter Bast Over het leven van Pieter Bast, tekenaar, plaat snijder en cartograaf, is niet veel bekend.' Hij werd rond I 570 te Antwerpen geboren en op 17 maart 1605 te Leiden begraven. Bast emi greerde, alleen of met zijn familie rond 1580- 1590 uit geloofsoverwegingen naar de Noorde lijke Nederlanden. Zijn vroegst bekende werk zijn drie gravures van Middelburg: een plattegrond, een panorama en het stadhuis. Hij moet dus enige tijd in Middelburg geweest zijn. Door het verloren gaan van het stadsarchief bij het bom bardement van Middelburg in 1940 is hierover nauwelijks iets terug te vinden. Alleen dat Pieter Bast in 1594 twintig pond Vlaams van het stads bestuur heeft ontvangen 'over het snijden in rood koper der stadt ende het stadhuys' en dat de stad in hetzelfde jaar acht pond Vlaams en zes pond Vlaams uitgaf voor de aankoop van rood koper 'om daer inne te snijden de stadt en het stadthuys'.2 Lang zal Bast niet in Middelburg gebleven zijn want in 1595 sloot hij een contract met de stadsregering van Dordrecht om een panorama, bestaande uit drie bladen, van deze stad te maken. Zijn omvangrijkste en wellicht bekendste cartografische werk is een uit vier bla den bestaand panorama van Amsterdam dat van 1597 tot 1599 uitkwam. Volgens Pieters broer Joost, die in Amsterdam woonde, verbleef Pieter in 1598 in Emden. Van deze stad verscheen in 1 599 een plattegrond en een profiel. Rond 1600 zal Bast zich in Leiden hebben opgehou den. In dat jaar verschijnt eT van zijn hand een plattegrond van deze stad en een jaar later een profiel. Bovendien gaat hij in 1601 in deze stad in ondertrouw. Dat hij tot die tijd waarschijnlijk geen vaste woonplaats heeft gehad, kan worden opgemaakt uit de volgende zinsnede in het ondertrouwregister 'Pieter Jacobsz. Bast, plaat snijder, jonggezel van Antwerpen'. Het daaropvol gende jaar koopt hij te Leiden een huis waar hij in 1605 overlijdt. Bast heeft ook plattegronden en profielen gemaakt van de steden Oldenburg 1598, Franeker platte grond en profiel 1598 en van Leeuwarden een profiel 1602 en een plattegrond 1603. Naast de nauwkeurige stadsplattegronden en profielen, waarmee Bast vooral bekendheid verwierf, heeft hij negen gravures van roemrijke militaire daden van prins Maurits gemaakt en een reeks van zes landschappen met bijbelse figuren, met op de achtergrond onder andere afbeeldingen van de steden Middelburg en Veere. Het stadhuis te Middelburg Het stadhuis te Middelburg in combinatie met een vlees- en lakenhal, gelegen aan de noord zijde van de Markt, kent een lange bouwge schiedenis. Aan het gebouw is een gotisch en een classicistisch gedeelte te onderscheiden. De eerste steen van het gotische gedeelte werd in 1452 gelegd. Bij de verscheidene bouwfasen en verbouwingen in de vijftiende en zestiende eeuw zijn onder anderen acht leden van de familie Keldermans betrokken geweest. Met de bouw van het classicistische deel, gelegen langs de Noordstraat, werd een begin gemaakt in 1670. Toen men met de bouw van het stadhuis begon, was de Markt aanzienlijk kleiner. Op het zuidelijke deel van de huidige Markt stond de 160 Genootschapsverzamelingen

Zeeland | 2005 | | pagina 42