Zuiii" öj) 't Zeeuws! 1 Zeeuws. Dat bestaat toch niet? Veronique De Tier is deeltijds consulent streektalen bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en werkt deeltijds mee aan het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten dat aan de Universiteit Gent wordt gemaakt. Dit woordenboek behandelt ook de Zeeuws-Vlaamse dialecten. Zeeuws? Dat bestaat toch niet! Toen enkele jaren geleden in Zeeland dialecten wat vaker in de media kwamen door de vraag rond de erkenning van het Zeeuws als streektaal, was dit een van de meest gehoorde opmerkingen van de groep die erkenning voor het Zeeuws niet zag zitten. Maar hoe zit het nu eigenlijk met dat Zeeuws? Is het inderdaad zo dat elk dorp zijn eigen typische dialect heeft en er dus geen Zeeuws bestaat of zijn er uiteindelijk toch meer gelijke nissen dan verschillen? Bestaat er 'één Zeeuws' of zijn het inderdaad allemaal verschillende dialecten naast elkaar? Het is onmogelijk om in enkele pagina's de hele geschiedenis van de Nederlandse taal of de geschiedenis van de dialecten te behandelen. Toch vinden we het nuttig in een themanummer over taal en dialect aandacht te besteden aan de taalgeschiedenis van de dialecten. In deze bijdrage zult u niet de typische kenmerken per regio terugvinden, maar plaatsen we het Zeeuws binnen een breder historisch en geo grafisch perspectief. Zeeland en Zeeuws Zeeland ligt in de zuidwestelijke hoek van Nederland, een uithoek van Nederland dus. Maar aangezien er in het aangrenzende België ook Nederlands en Nederlandse dialecten gesproken worden, ligt het niet in de uiterste zuidwestelijke hoek van ons taalgebied. Die eer valt het Frans- Vlaams te beurt, het dialect dat in het noorden van Frankrijk (in een klein gebied dat aan West- Vlaanderen grenst) gesproken wordt. Rijksgrenzen zijn dus niet altijd taalgrenzen. Het dialect in West-Zeeuws-Vlaanderen en in West-Vlaanderen vertonen bijvoorbeeld heel wat gelijkenissen. Het zal dus niet verbazen dat we de Vlaamse dialecten vaak zullen vermelden in deze bijdrage. In de dialectologie behandelen we immers West-Vlaanderen, Frans-Vlaanderen, Zeeland en Goeree-Overflakkee als de zuidwestelijke groep dialecten. Figuur 1. Postkaartje: 'Jie proat we gaof!' Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland 2002.

Zeeland | 2005 | | pagina 4