Louis Fraanje (geboren te Kapelle-Biezelinge in 1873) samen met zijn vrouw Baboe Soeyere, met links hun zoon Kornelis. Links naast Louis staat een bediende. Louis overleed in Malang op 26 februari 1932. Genealogisch Centrum Zeeland, fotocollectie. ten zich ook vrij vestigen. Pas vanaf 1872 kon den alle gewezen overheidsdienaren inclusief sol daten zich vrij in lndië vestigen." Over de periode 1856-1875 is dankzij de bewaard gebleven aanvragen voor vestiging goed bekend wie er een verblijfsvergunning aanvroegen en waar deze aanvragers vandaan kwamen. Van de rond 2.900 besluiten die het Indische gouverne ment tussen 1856 en 1875 nam, betroffen er 68 Zeeuwen." Omdat ongeveer twintig procent van de aanvragen werd gedaan door buitenlanders, kunnen we berekenen dat de Zeeuwse aanvragen 2,3 procent van het Nederlandse totaal uitmaak ten. Helaas staan maar van heel weinig aanvra gers de beroepen vermeld, maar we mogen ervan uitgaan dat zeker tot 1860 ongeveer de helft van militairen afkomstig was." Nog steeds kwamen de meeste Zeeuwse aanvragers uit de steden Middelburg (29), Vlissingen (17) en Zierikzee (8). Sommigen van hen kwamen uit belangrijke Zeeuwse families. Zo was er de in 1828 in Sluis geboren lzaak Crince le Roy, die in 1856 als vee- De Zeeuwse migratie naar Nederlands-Indië in de negentiende eeuw Zoals in de vorige paragraaf al uiteengezet, ver trokken er in de vroege negentiende eeuw per jaar slechts enkele tientallen Nederlanders als burger naar lndië. De meesten waren familie van degenen die zich al een plaats in de kolonie had den verworven. Dit was een rechtstreeks gevolg van het beleid van de Indische regering, om uit sluitend personen van goed gedrag toe te laten; personen van wie ook zeker was, dat ze voor zichzelf konden zorgen. Wie zich als ambteloos burger wilde vestigen in lndië moest een akte van verblijf aanvragen. Twee ingezetenen van goede naam in de kolonie moesten borg staan voor deze persoon. Vandaar dat tot 1850 vooral gewezen militairen, technici voor de nog jonge suikerindustrie en familieleden van personen die het in lndië reeds hadden gemaakt, een verblijfs vergunning kregen. Soldaten, officieren en amb tenaren die hun pensioen hadden gehaald, moch 12 Zeeuwen naar lndië

Zeeland | 2006 | | pagina 13