deren in het gezin, het levenslot van kinderen beïnvloedde. De aanwezigheid van broers en zus sen in het gezin was echter geen constante, maar voortdurend onderhevig aan verandering. Nieuwe kinderen werden geboren, sommigen overleden. Broers en zussen verlieten het gezin tijdelijk om te gaan werken of keerden er weer terug. Andere kinderen verlieten het ouderlijk huis voorgoed als ze trouwden. Verwacht kan worden dat de moge lijkheden van ieder kind niet alleen beïnvloed werden door zijn of haar positie tussen de andere kinderen in het gezin, maar ook door de ervarin gen en gedragingen van zijn of haar broers en zussen. In deze bijdrage onderzoeken we op basis van de database van de Historische Steekproef Nederlandse bevolking (hsn) de invloed van broers en zussen op de migratie- en huwelijkskansen van Zeeuwse vrouwen.' We zullen onderzoeken in hoeverre broers en zusters aanwezig waren in de ouderlijke gezinnen van deze vrouwen. Vervolgens gaan we in op het belang van migratie en huwe lijkssluiting in de levensloop en ten slotte bezien we welke invloed broers en zussen hadden op deze levenslooptransities. In de volgende para graaf gaan we echter allereerst in op de mogelijke verklaringen voor de invloed van broers en zus sen. Daarbij worden deze zowel gezien als rivalen en als helpers in eikaars levensloop. Broers en zussen: rivalen en helpers Een eerste verklaring voor eventuele verschillen in levensloop tussen broers en zussen stelt de verde ling van schaarse hulpbronnen in het ouderlijk gezin centraal. Op welke wijze investeerden de ouders afzonderlijk in hun kinderen en welke taken werden aan welke kinderen toebedeeld? Kansen die het ene kind kreeg, konden beperkin gen opleveren voor een ander kind, en andersom. In veel arbeidersgezinnen bijvoorbeeld kon niet ieder kind, en vooral niet iedere dochter, na het afronden van de lagere school in het ouderlijk huis blijven. Wanneer één dochter thuis werd gehouden, moesten haar zusters het ouderlijk huis verlaten en gaan werken. Volgens dit Het gezin van Jacobus van Haartsen en Adriana van Peenen uit Oostburg, ca. 1915, v.l.n.r. (met geboortejaar): Cathalijntje Jannetje (1895), Jannetje Cathalijntje (1901), moeder Adriana (1866), vader Jacobus (1857), Maria (1888) en Jacobus Hubrecht (1892), ca. 1915. Genealogisch Centrum Zeeland, fotocollectie. Migratie en huwelijkssluiting 19

Zeeland | 2006 | | pagina 20