mechanisme kunnen we broers en zussen zien als rivalen; in figuurlijke zin 'streden' ze met elkaar om de schaarse hulpbronnen in het gezin. Op welke manier werd 'de koek' dan tussen de ver schillende kinderen verdeeld? Uit de literatuur zijn verschillende varianten hekend van de wijze waarop ouders taken en mogelijkheden verdeel den tussen de verschillende kinderen. Men kan bijvoorbeeld een voorkeur hebben voor zonen of voor dochters. De geboortepositie kan, al dan niet seksespecifiek, een rol spelen. Of men kan allerlei mechanismen hanteren waarbij taken door verschillende kinderen in een bepaalde volgorde worden waargenomen. We zullen elk van deze verdelingsprincipes kort de revue laten passeren. Ouders konden ten eerste voorrang geven aan hun zonen en hen meer mogelijkheden bieden dan hun dochters." In veel gebieden waren de lonen van mannen hoger, terwijl vrouwen na hun huwelijk meestal stopten met werken. Dus kon den zonen op lange termijn meer profiteren van vervolgonderwijs. Een voorbeeld van een dergelij ke preferentie voor zonen treffen we aan in som mige ontwikkelingslanden, zoals de Filippijnen, waar dochters het ouderlijk huis verlaten en gaan werken als huishoudster. Met bet geld dat ze naar huis sturen, wordt de opleiding van hun broers bekostigd." Anderzijds konden ouders, op basis van maatschappelijke normen omtrent sekserollen, de belangen van hun dochters voor laten gaan. Het burgerlijk ideaal van moeder en huisvrouw wees vrouwen aan bet huishouden toe; aan buitenshuis werken, ook voor het huwe lijk, was een sociaal stigma verbonden.10 Ouders gaven er daarom wellicht de voorkeur aan om hun ongehuwde dochters thuis te houden en bun jongvolwassen zonen de arbeidsmarkt te laten betreden. Ten tweede kan het zo geweest zijn dat ouders beslissingen rond taaktoewijzing baseerden op de geboortepositie van hun kinderen, al dan niet voor zoons en dochters afzonderlijk. Dit zou betekenen dat steeds het oudste kind als eerste een bepaalde transitie doormaakte, bijvoorbeeld intrede op de arbeidsmarkt, huwelijkssluiting etc. Zowel economische als culturele factoren kunnen aan dit principe ten grondslag hebben gelegen. Oudere kinderen waren vaak meer eivaren dan hun jongere broers en zussen en konden puur op basis van hun leeftijd en ervaring hogere lonen verwachten. Daarnaast dicteerden culturele nor men in sommige gebieden dat de oudste dochter moest trouwen vóór haar jongere zussen." Anderzijds kan rangpositie ook op een heel ande re manier een rol hebben gespeeld. De aanwezig heid van veel kleine kinderen in het gezin kan de kansen van een ouder kind op intrede op de arbeidsmarkt en op huwelijkssluiting hebben ver traagd. In veel gezinnen ging het dan om een dochter die thuis bleef om te helpen in de huis houding en met de verzorging van jongere broer tjes en zusjes. Ten slotte konden ouders taken ook tussen hun kin deren uitwisselen, waarbij ze niet letten op ver schillen in sekse of de geboortepositie van die kinderen. Bijvoorbeeld in die gevallen waarbij kinderen trouwden en het ouderlijke huis verlie ten en bijgevolg niets meer bijdroegen aan het gezinsbudget. Als reactie hierop konden ouders een ander kind inzetten op de arbeidsmarkt, om zo de gederfde inkomsten te compenseren. Hetzelfde mechanisme kon wellicht ook een rol spelen bij directe economische stress in het huis houden, bijvoorbeeld na het overlijden van een ouder, broer of zus. Anderzijds kon substitutie ook op een andere manier gewerkt hebben, namelijk in de zin dat broers en zussen mogelijk heden voor elkaar schiepen. De aanwezigheid van jongvolwassen broers in het gezin - die inkom sten genereerden - kon bijvoorbeeld de kansen op intrede op de arbeidsmarkt van hun zussen verkleind hebben. Dergelijke substitutie zou ook seksespecifiek, dus alleen tussen broers onderling of tussen zussen onderling, kunnen plaatsvinden. Bovenstaande verklaringen gaan uit van een indirecte invloed van broers en zussen op eikaars leven. Uiteindelijk zijn het namelijk de ouders die de rollen en taken toewijzen. Een alternatieve ver klaring richt zich meer op de horizontale banden tussen broers en zussen zelf. Ook buiten de invloed van hun ouders om, konden ze elkaar voorzien van hulpbronnen, informatie en ervarin gen waardoor bepaalde levensloopgebeurtenissen, zoals betreden van de arbeidsmarkt en trouwen, gemakkelijker en op een bepaalde wijze doorlo pen werden. We kunnen broers en zussen dan zien als helpers. Wat betreft migratie is dit meer dan eens aangetoond. Onderlinge uitwisseling van informatie over werkgevers en bestemmingen zorgde voor een kettingmigratie van broers en zussen.12 Ook in bet proces van huwelijkssluiting kunnen broers en zussen, en hun partners, fami- 20 Migratie en huwelijkssluiting

Zeeland | 2006 | | pagina 21