overeen met wat in onderzoek van Jan Kok op basis van de Zeeuwse huwelijksakten gevonden werd. Dat onderzoek wees ook uit dat de sociale structuur in Zeeland in de periode tussen 1830 en 1940 nauwelijks veranderde.15 Alhoewel de Zeeuwse sterftecijfers in de negentiende eeuw hoog waren, ging het vooral om kinder sterfte.16 Zoals blijkt uit de tabel van figuur 2 woonde 89 procent van de meisjes op de leeftijd van twaalf jaar nog in een compleet gezin, dat wil zeggen met beide ouders. Een kleine vijf pro cent had alleen een moeder tot haar beschikking en een bijna even zo grote groep leefde samen met een verweduwde vader. Slechts van een half procent van de vrouwen waren beide ouders overleden. In de meeste huishoudens waren broers en zussen talrijk. Figuur 3 geeft de aanwezigheid van broers en zussen op twaalfjarige leeftijd van de perso nen in de onderzoeksgroep. Gemiddeld hadden deze vrouwen op hun twaalfde drie broers en zusters. Slechts 7,4 procent van de vrouwen had geen broers en zussen op deze leeftijd; 7,7 pro cent slechts één broer of zus en 10 procent had twee broers of zussen. Driekwart van de onder- zoekspersonen leefde dus in een gezin met ten minste drie broers en/of zussen. Enig kind zijn betekende natuurlijk niet dat men altijd enig kind was geweest of bleef. Broers en zussen kon den om welke reden dan ook het ouderlijke huis inmiddels verlaten hebben. Een jaar later kon er weer een nieuw kind geboren zijn. Verder was een vijfde van de meisjes op de leeftijd van twaalf jaar de oudste en een vierde van hen was de jongste in het gezin. Ruim een tiende van de meisjes woonde in zeer grote gezinnen; ze had den op twaalfjarige leeftijd al meer dan drie oudere én meer dan drie jongere broers en zussen. Zeeuwse vrouwen: migratie en huwelijkssluiting In het West-Europese huwelijkssysteem gingen huwelijkssluiting en migratie vaak hand in hand. Na de bruiloft, die meestal in de woonplaats van de ouders van de bruid plaatsvond, bleven jong gehuwde stellen niet lang bij hun ouders. Men vertrok om op een andere plaats een nieuw huis houden te stichten. In Zeeland was het huwelijk bijna algemeen: 98 procent van alle vrouwen huwden. Dit stond in sterk contrast tot andere Figuur 4. Timing van huwelijkssluiting van Zeeuws vrouwen (Kaplan Meier survival curve). Bron: hsn release mfz.02/mfz.03. Toelichting: De Kaplan Meier functie schat op basis van de kenmerken van individuen hoeveel procent van de vrouwen uiteindelijk gehuwd zullen zijn ook al hebben sommigen gecensureerde levenslopen (bijv. degenen die na 1940 huwen en waarvan geen huwelijksakten zijn verzameld of vrouwen die om andere redenen niet verder konden worden gevolgd). Leeftijd Europese regio's waar soms bijna 20 procent van alle vrouwen ongehuwd bleef. De huwelijksleef tijd van Zeeuwse vrouwen was, ook in Europees perspectief, relatief laag. We constateren in figuur 4 dat op 26-jarige leeftijd al bijna 60 pro cent van de Zeeuwse vrouwen gehuwd was. Voor haar 30ste verjaardag was 80 procent voorzien van een echtgenoot. Opvallend is dat het reste rende deel er uiteindelijk ook nog grotendeels in slaagde om aan de man te komen. Sommigen trouwden zelfs als ze de zestig al lang gepasseerd waren. Misschien ging het bij deze 'oudere bruid jes' om huishoudsters die met hun (voormalige) werkgevers in het huwelijksbootje stapten. De huwelijkssluiting markeerde de overgang naar de volwassenheid. Het was hét moment waarop men het ouderlijk huis verliet en een eigen huishou den opzette. Veel jongeren verlieten echter al lang voor ze hun volwassenheid bereikten het ouderlijk huis. Ze migreerden om te gaan werken, als knecht, leerling, gezel of dienstbode.17 Van alle Zeeuwse vrouwen verliet ruim veertig procent voor het trouwen het ouderlijk huis om te gaan werken.13 De meeste vrouwen werden boerenmeid of dienstbode (bijna 90 procent).19 Op welke leeftijd vertrokken deze jonge vrouwen dan van huis en haard? In figuur 5 zien we dat de meeste vrouwen tussen hun 14de en 23ste jaar het ouderlijk huis verlieten. Na het afronden van de lagere school op ongeveer twaalfjarige leeftijd werden meisjes vaak nog enkele jaren thuis 22 Migratie en huwelijkssluiting

Zeeland | 2006 | | pagina 23