Dc gezusters Bodbijl, v.l.n.r. (met geboortejaar): Dina (1893), Pieternella (1883), Maria (1894) en Klazina (1891), ca. 1915. Dochters van Andries Bodbijl en Janna van Dussen. Genealogisch Centrum Zeeland, fotocollectie. van een vrouw om zelfstandig naar de stad te trekken. Opvallend genoeg trokken vrouwen van wie de moeder overleden was vooral naar de ste den. Bij vertrek naar een dienstbetrekking op het platteland, waren er geen significante verschillen naargelang het al dan niet overlijden van de moeder. Verweduwde mannen hertrouwden in de negentiende en het begin van de twintigste eeuw over het algemeen snel."1 Spanningen als gevolg van de intrede van een stiefmoeder en stiefkinde ren kunnen een reden geweest zijn voor meisjes om juist verder weg, in de stad een nieuw bestaan op te bouwen.35 Migratie naar de stad betekende een grotere breuk met het gezin van herkomst dan een betrekking in de nabije omge ving. In contemporaine overheidsrapporten wordt dan ook aangegeven dat een oorzaak van de veelvuldige migratie naar de steden gelegen lag in de wens van vrouwen om zich te onttrekken aan de supervisie van de ouders.3t' Bovendien droegen dienstboden die naar de steden waren getrokken, zoals we eerder al opmerkten, over het algemeen nauwelijks nog bij aan het gezinsbud get." Migratie naar de steden bood meisjes dus de mogelijkheid om los te komen uit een gespan nen gezinssituatie en meer vrijheid en zelfstan digheid te verwerven. Een versterkende factor voor mobiliteit blijkt de mobiliteitsgeschiedenis van het gezin waaruit de vrouwen afkomstig zijn. Zowel bij plattelandsbe stemmingen als bij stedelijke bestemmingen blijkt dat vrouwen met een betrekkelijk mobiele gezins situatie als achtergrond meer mobiel zijn dan vrouwen afkomstig uit minder mobiele situaties. Wat betreft de invloed van broers en zusters op ste delijke migratie blijken, net als bij plattelands- 26 Migratie en huwelijkssluiting

Zeeland | 2006 | | pagina 27