reeds gehuwde zussen daarnaast ook eerder aan een partner kwamen en zij dus ook invloed uit oefenden als helpers bij de huwelijkssluiting. Nader onderzoek naar zogenaamde ruilhuwelij- ken moet hier meer licht op werpen. Besluit: de invloed van broers en zusters ln deze bijdrage hebben we de invloed onder zocht van broers en zusters op belangrijke transi ties in de levenslopen van jongvolwassen Zeeuwse vrouwen. Uit de resultaten op basis van het HSN-materiaal blijkt dat ouders hun kinderen verschillende taken toewezen afhankelijk van hun sekse en positie tussen broers en zusters. Wanneer hun broers en zussen door middel van een huwelijk het huishouden verlieten, werden jonge ongehuwde vrouwen ingezet op de arbeidsmarkt om extra inkomsten te genereren. Anderzijds 'bevrijdden' meewerkende en lokaal werkzame broers hun zusters ervan om in betrek king te gaan. Vrouwen werden door de aanwe zigheid van veel jongere zussen, die hun plaats thuis overnamen, het huis 'uitgedrukt'. Het lijkt er op dat broers en zussen, althans tijdens hun jongvolwassenheid, vaak invloed uitoefenden op eikaars levens in de rol van plaatsvervangers. Intrigerend is de verwevenheid in de levens van zus sen. Zussen volgden elkaar naar dezelfde soort bestemmingen. Wanneer de meeste van hun zus sen getrouwd waren, konden ongehuwde vrou wen ook trouwen. Broers speelden ook een rol, maar een relatief veel minder belangrijke. De seksespecifieke wijze waarop broers en zusters de migratie en huwelijkssluiting van vrouwen beïn vloedden, hing nauw samen met de bestaanswij ze in Zeeland en met regionale en landelijke arbeidsmarkten. Alhoewel de seizoensvraag naar veldarbeiders in Zeeland zeer groot was, kozen arbeidersgezinnen er toch vaak voor om hun zonen lokaal op het land te laten werken en hun dochters uit te besteden als meid. Eén reden hiervoor was dat meisjes niet bij het meest zware werk ingezet werden en minder betaald kregen dan jongens. Maar ook in andere sociale groepen werden zonen vaker ingezet op het eigen bedrijf of in de ambachtsplaats en werden dochters, wanneer dat bijvoorbeeld na de dood van een ouder noodzakelijk geworden was, uit huis besteed als dienstbode. De gezusters Dieleman, v.l.n.r. (met geboortejaar): Janna (1873), Elisabeth (1866), Jacomina Martina (1878) en Catharina Jacomina (1875), ca. 1910. Dochters van Pieter Dieleman en Anna de Bokx. Genealogisch Centrum Zeeland, fotocollectie. 28 Migratie en huwelijkssluiting

Zeeland | 2006 | | pagina 29