Vervolgens presenteerden vier onderzoekers de nieuwste inzichten met betrekking tot de sociale veranderingen in de levensloop van Zeeuwen in de negentiende en eerste helft van de twintigste eeuw. Ulbe Bosma ging na welke Zeeuwen naar de Oost vertrokken en wat er van hen aldaar terecht is gekomen. Hilde Bras analyseerde in hoeverre het vertrek als dienstmeid uit de ouder lijke omgeving, samenhing met de leefsituatie in het ouderlijke gezin. Heeft de levensloop van de ene zus of broer invloed op die van de andere zus of broer? Frans van Poppel en Ruben van Gaaien onderzochten de leefsituatie van de hsn- onderzoekspersonen gedurende de eerste vijftien jaar van hun leven. Door middel van moderne survey-gegevens wisten ze de lijn van de hsn- generatie 1850-1922 door te trekken tot en met de geborenen in het jaar 1985. Ineke Maas en Marco van Leeuwen ten slotte onderzochten de vraag in hoeverre beroepen van moeders samenhingen met die van de dochters. Ze maak ten hierbij gebruik van de digitale index op de huwelijksakten die in het Zeeuws Archief is aan gelegd. Doordat men bij het indexeren ook het wijze besluit heeft genomen niet alleen de namen maar ook de beroepen van bruidspaar en ouders te noteren, is het mogelijk dit soort onderzoek te doen. Ten slotte werden de meer recente aspecten van de Zeeuwse migratie belicht door Dick van der Wouw met de vraag 'Migreren of pendelen?' Door de voorzitter, Aad de Klerk, werd het officiële gedeelte van het congres besloten. Tijdens het minder officiële gedeelte kwam al spoedig de wens naar voren om ook deze lezingen weer in gedrukte vorm te laten verschijnen. De redactie is verheugd dat de redactie van het tijdschrift Zeeland zich weer bereid verklaarde hiervoor ruimte te scheppen. Deze publicatie ligt thans voor u. De samenstellers van deze bundel danken ook de auteurs, dat ze bereid waren op korte ter mijn hun lezing om te zetten in een artikel. De hsn-dataset kwam tot stand door het werk van vooral Lieven van Belzen. Het is mede dankzij hem, dat deze bundel bij u op tafel ligt. Kees Mandemakers Leo Hollestelle Aad de Klerk Noot 1 Mandemakers, K., 0. Hoogerhuis en A. de Klerk (red.), Zeeland. Themanummer Over Zeeuwse mensen. Demografische ontwikkelingen in Zeeland in de negentien de en twintigste eeuw 7/3 (1998). 2 Voorwoord

Zeeland | 2006 | | pagina 3