nu lb. i Kleinschalig' openbaar vervoer met de buurtbus (Zierikzee). Foto Dirk-Jan Gjeltema. 2006-2012 aan dat zij die ontwikkeling verder wil stimuleren door de ontwikkeling van een ste- dennetwerk Goes-Middelburg-Vlissingen- Terneuzen. Zolang echter de ervaren balans van voor- en nadelen niet duidelijk positief naar Zeeuws-Vlaanderen doorslaat, mag getwijfeld worden aan het maatschappelijke draagvlak in het zuidelijke deel van Zeeland voor die ontwik keling. De realisering van een kwalitatief hoog waardig ziekenhuis voor Zeeland in Terneuzen zou een stap in die richting kunnen zijn. Slotbeschouwing: mobiliteit en leefbaarheid Binnen de maatschappelijke trend van individua lisering kiezen mensen steeds meer hun eigen paden en is er geen sprake meer van een stan daardbiografie, maar van een keuzebiografie.8 De toegenomen welvaart maakte het mogelijk dat mensen minder afhankelijk van elkaar werden. Zowel van mannen alsook van vrouwen wordt nu verwacht dat ze hun eigen boontjes doppen. Huishoudens waarin meer dan één inkomen wordt verdiend, zijn meeT regel dan uitzondering geworden.8 Dat heeft grote consequenties voor de mobiliteit van mensen, die het steeds moeilij ker krijgen om samen een woonplek te vinden waar beide partners een baan naast de deur vin den. Dit geldt vooral voor het landelijke gebied. Inwoners van Zeeland zijn - geholpen door de ruim telijke ontsluiting - meegegaan in maatschappe lijke ontwikkelingen waarin lokale gemeenschap pen als gevolg van individualisering en informati sering voor een belangrijk deel opgaan in groot schaliger verbanden. In de vorige eeuw was de geïsoleerde geografische ligging van Zeeland nog lange tijd een belangrijk aanknopingspunt om meer rijksgelden te vragen, bijvoorbeeld om ook kleinschalige voorzieningen in stand te houden. De leefbaarheid stond immers op het spel. De toegenomen mobiliteit raakt de validiteit van dit argument. Het autonome dorp waar het economische, sociale, culturele en politieke domein zijn geïntegreerd, bestaat niet meer. Het woondorp is daarvoor in de plaats gekomen.'" Voor de meeste bewoners van deze dorpen liggen de economische en soci ale relaties, de woon-werkrelatie voorop, buiten het dorp. De regionalisering van werk en voorzie ningen wordt als een gegeven beschouwd. Werk Migreren of pendelen 63

Zeeland | 2006 | | pagina 64