Na het invoeren van de geboorteakten wordt er gezocht naar de overlijdensakten. Het belangrijk ste gegeven in deze akte is uiteraard de datum van het overlijden. Maar de akten geven ook al een eerste indruk van migratie als de persoon in een andere gemeente kwam te overlijden dan de geboortegemeente. Overleden kinderen worden meestal aangegeven door de vader, zodat hier een tweede mogelijkheid ontstaat voor het note ren van het uitgeoefende beroep en het al dan niet zetten van een handtekening, inmiddels heeft de hsn ongeveer 22.000 overlijdensakten ingevoerd. Hierbij ligt de nadruk vooralsnog op de overlijdensakten van vroeg overleden kinderen, omdat bij de oudere personen in veel gevallen pas een akte kan worden gevonden als de gehele levensloop bekend is. Bovendien wordt er niet verder gezocht dan 1 januari 1940, omdat vanaf dat moment de persoonskaarten die bij het Centraal Bureau voor Genealogie berusten, gebruikt kunnen worden. De volgende stap bestaat uit de invoer van de gege vens uit de huwelijksakten. De hier opgenomen akte (fig. 2) is het eerste huwelijk van onze eer der genoemde boreling. De gelukkige heeft de Figuur 2. Eerste deel van de huwelijksakte van Desiré de Kerf en Clementina van Overloop, Clinge 10 september 1902. Zeeuws Archief, Burgerlijke Stand Clinge, Huwelijksregister 1902. risicovolle jaren aan het begin van zijn leven doorstaan en treedt nu d.d. 10 september 1902 op 23-jarige leeftijd in het huwelijk met Clementina van Overloop, 31 jaar en van beroep borduurster. Ze is geboren in Kieldrecht in België. Beiden wonen inmiddels in Clinge. Hij oefent het beroep uit van landbouwersknecht en is, in tegenstelling tot zijn vader, wel in staat zijn handtekening te zetten. Blijkens de huwelijksakte is vader inmiddels overleden. Waarschijnlijk heeft de zoon een (iets) betere schoolopleiding geno ten dan de vader. Huwelijksakten zijn een zeer rijke bron. Ze bevatten namelijk, zoals we kunnen zien, niet alleen de gegevens van de huwenden, maar ook die van hun ouders en van vier getui gen. Dit zijn veelal vrienden of familie, in dit geval blijkt dit overigens niet uit deze akte. Bij elkaar dus tien aan elkaar verwante of anderszins gerelateerde personen, waarvan voor iedereen gegevens beschikbaar zijn over woonplaats, leef tijd, beroep, handtekening en relatie. Met dit soort gegevens kan in combinatie met andere gegevens heel veel onderzoek worden gedaan. Inmiddels heeft de hsn meer dan 20.000 huwe lijksakten ingevoerd. Op basis van de gegevens van de burgerlijke stand werden voor de provincies Utrecht, Zeeland en Friesland al eerder studiedagen georganiseerd.' Boreen Gerritzen analyseerde op basis van de geboorteakten voor Zeeland en Friesland de fre quentie van het voorkomen van voornamen en de veranderingen daarin in de loop van de tijd.6 ter andefe zijde welke mij verzocht hebbenlot de voltrekking van hun voorgenomen huwelijk over te gaan. Levenslooponderzoek in het verleden 5

Zeeland | 2006 | | pagina 6