Zeeuwen in beweging d HU I a. I Onder de titel Zeeuwen in beweging werd op 27 mei 2005 in het Zeeuwse provinciehuis in Middelburg een historisch-demografisch con gres belegd. Het congres was georganiseerd door het Zeeuws Archief, de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en de Stichting Historische Steekproef Nederlandse bevolking (hsn), onder deel van de onderzoeksafdeling van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (iisg) te Amsterdam. Dit thema nummer bevat de uitgewerkte versies van de tijdens dit congres gehouden lezingen. De HSN doet onderzoek naar de levenslopen van ongeveer 78.000 Nederlanders. Ook in de provin cie Zeeland is deze stichting al meer dan tien jaar actief. De verzamelde gegevens over 4.500 Zeeuwen vormen een belangrijk bestand voor onderzoek. Tijdens het congres Over Zeeuwse mensen in 1998 werd voor het eerst de inhoud van dit Zeeuwse bestand gekoppeld aan weten schappelijke vraagstellingen en werd het nut hiervan aan een breed publiek gedemonstreerd. De lezingen van dit congres vulden ook toen een themanummer van dit tijdschrift.' Zeven jaar later was er wederom reden de nieuwste resultaten van het onderzoek te presenteren. Door de verdere groei van het databestand kon nu de hele levensgeschiedenis van de geselecteer de Zeeuwen worden belicht en dan vooral de migratie. Na de opening door gedeputeerde Harry van Waveren, verzorgde Kees Mandemakers een inleiding waarin hij uiteenzette hoe de database met levensgeschiedenissen, gebaseerd op de akten van de burgerlijke stand en de bevolkings registers, tot stand is gekomen. Francina Jasperse uit Vlissingen met fiets, ca. 1930. Genealogisch Centrum Zeeland, fotocollectie. Voorwoord 1

Zeeland | 2006 | | pagina 2