leeftijd spelen een belangrijke rol in de samenle ving. üiversiteitsbeleid gaat om het erkennen, analyseren en waarderen van deze categorieën. Diversiteitsbeleid richt zich op het omgaan met deze verscheidenheid. Dergelijk beleid is van belang in de Nederlandse multiculturele samenle ving. Dat kan in de politiek en het lokale, provin ciale en landelijke bestuur van belang zijn maar ook in bedrijven, organisaties en instellingen. Diversiteitsbeleid etiketteert of stigmatiseert men sen niet naargelang hun eigenschappen, maar ziet die eigenschappen als energiebron en motor van economische en sociaal culturele ontwikke ling. Het gaat dan echt om de kracht van diversi teit. En diversiteitsbeleid richt zich niet alleen op de verschillen, maar ook op de overeenkomsten tussen mensen. De verschillende sociale ordeningsprincipes die ieder een in de samenleving een positie toekennen, zijn voor vrouwen en mannen van verschillende etnische groepen oftewel van structureel voordeel of van structureel nadeel. Nederlanders staan erom bekend mensen in hokjes te stoppen, maar in welk hokje plaatsje een jonge islamitische les bische vrouw? Ordening bepaalt iemands identi teit, iemands plek in het openbare leven en de betekenissen en verwachtingen die aan haar of zijn positie worden gegeven. Het geeft ook aan hoe iemand gewaardeerd wordt. Dat gebeurt niet op slechts één element, bijvoorbeeld of je vrouw of jong bent. Al de verschillende elementen spe len in onderlinge samenhang een rol en geven betekenis aan de persoon. Dit wil ik graag met het volgende voorbeeld illustre ren: veel moslimvrouwen met hoofddoek hebben de ervaring dat bij sollicitaties gevraagd wordt of zij wel mogen werken van hun man. Dergelijke vragen krijgen moslimmannen niet, en witte Nederlandse vrouwen ook al lang niet meer. Dit eenvoudige voorbeeld geeft aan dat zwarte, migranten- en vluchtelingenvrouwen andere belemmeringen op de arbeidsmarkt kunnen tegenkomen dan witte vrouwen en ook andere dan zmv-mannen. Deze belemmeringen zorgen ook voor een andere positie op de arbeidsmarkt. De kans bestaat daarom dat maatregelen voor een grotere arbeidsparticipatie van vrouwen 'in het algemeen' of migranten 'in het algemeen' niet automatisch effectief zijn voor zmv-vrouwen. We hebben geconstateerd dat mensen meervoudige identiteiten hebben, die in onderlinge samenhang met elkaar moeten worden bekeken. Mensen hebben verschillende, maar vaak ook gedeelde ambities in een gezamenlijke multiculturele samenleving. Uitgaan van diversiteit, van inslui ten en niet van uitsluiten is van wezenlijk belang om elkaar te begrijpen en te respecteren. Ook gelijke behandeling is van levensbelang voor een harmonieuze samenleving. Wet- en regelgeving op dit gebied laat zien wat de grenzen zijn en dat discriminatie niet getolereerd wordt. Discriminatie sluit groepen mensen buiten en brengt mensen in een klimaat van angst, onze kerheid en dreiging. Een voorwaarde voor inte gratie is gelijke behandeling en non-discrimina- tiebeleid. Wij allen vormen samen de Nederlandse samenleving. Uitgaan van diversiteit is van belang om elkaar te begrijpen en te respecteren. Discriminatie op grond van iemands gender, etniciteit, levensover tuiging, seksuele voorkeur, klasse en leeftijd wordt wettelijk niet getolereerd. Discriminatie is verboden, zowel volgens het Wetboek van Strafrecht als volgens de Algemene Wet Gelijke Behandeling. Ondanks dit alles ondervinden vrouwen, homo- en lesbische mannen en vrou wen, ouderen en mensen uit etnische minderhe den nog altijd discriminatie als zij bijvoorbeeld een baan zoeken. Vrouwen en mannen behoren zich veilig te voelen op hun werkplek, privé, kor tom in de hele samenleving. In deze multicultu rele samenleving zullen gedeelde waarden en normen gestalte moeten krijgen en zich verder ontwikkelen. Al deze factoren spelen een rol bij het integratiepro ces. Wat daarbij van groot belang is, is hoe wij naar deze processen en groepen kijken en hoe de beeldvorming over onze samenleving met al de verschillende groepen is. Als we blijven praten over wij en zij, als we onszelf niet als Nederlanders met verschillende achtergronden zien, als we blijven denken dat Nederland weer 'wit' wordt, dan zullen we met de integratie niet veel verder komen. Want dan gaan we voorbij aan het feit dat we samen deze samenleving uit maken en allemaal kwaliteiten hebben om bij te dragen aan deze samenleving en vergeten we dat mobiliteit op de wereld zal blijven bestaan en dat dat ook consequenties voor de Nederlandse samenleving heeft. Politiek en beleid zullen hier dus vanuit moeten gaan en de principes van diversiteitsbeleid in de dagelijkse praktijk inhoud 86 Nieuwe Nederlanders, toen en nu

Zeeland | 2006 | | pagina 24