en de werkzaamheden van al deze personen en firma's worden in het tijdschrift behandeld. Een tweede cahier (1 bis) geeft de geschiedenis van de Gentse chemische fabriek de NV Bleu d'Outremer, in Gent bekend als 'Den Bleu'. Uit Mechelen ontving het Genootschap de Handelingen van de Koninklijke Kring voor Oudheidkunde, Letteren en Kunst van Mechelen (2004). Na de zakelijke mededelingen komen er tal van artikelen, meest over historische zaken betreffende Mechelen en zijn bewoners. J.P. Peeters geeft 'De financieel-economische situatie van de stad Mechelen in het midden van de 14e eeuw (1338-1359)'. In andere stukken worden de notarissen in de stad tussen 1401 en 1531 besproken en de katholieke burgemeester-senator Ridder Karei Dessain (1871-1944). K. Camps schenkt aandacht aan 'De Vlaamse Beweging in Mechelen (1945-1970)', waarbij zowel de politieke als de culturele kant van die stroming ter sprake komt. W. de Maeyer biedt een artikel aan over een archeologisch onderwerp: 'ln kannen en kruiken. Archeologisch onderzoek van een laatmiddeleeuwse context uit het klooster van de Geschoeide Karmelieten in Mechelen'. Afb. 1. Katoenstruik met halfopen bolsters (foto uit het besproken tijdschrift). gebruikt, nu vinden we ze soms nog terug in de bloemsierkunst. Eerst wordt de geschiedenis van de katoenteelt verteld. Al 7000 jaar geleden ken den in Amerika de lnka's, de Azteken, de Maya's en hun voorlopers vele soorten katoenweefsels, ln Azië was de katoenteelt het eerst bekend in het oude India, en van daaruit verspreidde de kennis zich over de wereld. Na een historisch gedeelte worden de landen en streken opgesomd waar katoen goed gedijt: warme en vochtige plaatsen. Alle behandelingen die nodig zijn om van plant tot baal katoen te komen, worden uit de doeken gedaan. Het vervoer van het land van herkomst naar het land van bestemming blijkt soms een ingewikkelde aangelegenheid. Daarna begint het werk van de koper: het lossen, de controle, de doorverkoop. Veel Belgische firma's en fabrieken in de omgeving van Gent waren destijds bezig op het gebied van de katoen: de katoenagenten, de katoenverhandelaars, de behandelaars, de contro leurs en de spinnerijen. De verantwoordelijkheden Aanwinsten ruilverkeer 89

Zeeland | 2006 | | pagina 27